Bp Greger: pomoc chorym to Ewangelia przełożona na konkret życia

• 11 lutego 2017, Robert Karp

Pomoc chorym i niepełnosprawnym to Ewangelia przełożona na konkret życia, podstawowe znamię chrześcijaństwa – podkreślił bp Piotr Greger, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszom św. w kaplicach szpitala powiatowego w Oświęcimiu i Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami i podziękował wszystkim, którzy z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.

Podczas modlitwy wiernych modlono się m.in. o powrót do zdrowia premier Beaty Szydło, która ucierpiała w piątkowym wypadku samochodowym na ulicach Oświęcimia i krótko po zdarzeniu przebywała w miejscowym szpitalu, gdzie przeszła pierwsze rutynowe badania.

W szpitalnej kaplicy oświęcimskiego szpitala biskup rozważając scenę cudownego rozmnożenia chleba opisanego przez ewangelistę Marka, wyjaśnił, że chrześcijaństwo polega na podjęciu ryzyka.

„Trzeba spróbować, trzeba zacząć łamać chleb, trzeba zaryzykować! Należy drugiemu człowiekowi ułamywać chleba powszedniego, chleba czasu i umiejętności, chleba nadziei i miłości; i rozdawać choćby po okruszynie z tego, co posiadamy, a skutek niewątpliwie będzie pozytywny. Będący motywowanym miłością, trzeba siebie nieustannie rozdawać, ale nie w sposób bezmyślny, chaotyczny i naiwny, zawsze jednak roztropny, przemyślany i odpowiedzialny” – zaznaczył i przypomniał, że powinno to być kontekstem obchodzonego po raz 25. w Kościele powszechnym Światowego Dnia Chorego.

„Światowy Dzień Chorego pomaga nam na nowo dostrzec w naszym otoczeniu osoby, które cierpią czy przeżywają jakieś bolesne, ludzkie ograniczenia; zauważamy także tych, którzy poświęcają swoje siły oraz kompetencje zawodowe na rzecz służby chorym i niepełnosprawnym: lekarzy, personel pielęgniarski i całe grono anonimowych osób, które poruszone ewangelicznym duchem miłości bliźniego troszczą się i pielęgnują chorych” – stwierdził biskup i podkreślił, że takie zachowanie to „Ewangelia przełożona na konkret życia, to model postępowania będący podstawowym znamieniem chrześcijaństwa”.

„Od ponad dwóch tysięcy lat chrześcijaństwo uczy nas takiego sposobu życia w twardej rzeczywistości świata. Od ponad dwudziestu wieków chrześcijaństwo bywa wypaczane i błędnie rozumiane nie tylko przez tych, którzy niewiele potrafią o nim powiedzieć, ale nawet przez sporą część ludzi wierzących” – dodał i podziękował wszystkim, którzy – zwłaszcza na terenie diecezji – z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.

„Każdego dnia przy tysiącach chorych pochylają się kochający oraz współczujący bracia i siostry czyniąc wszystko, aby nie cierpienie, ale miłość miała głos decydujący” – zaznaczył i zaapelował o modlitwę, „aby nigdzie nie zabrakło rąk gotowych przyjść z pomocą ludziom doświadczającym krzyża bólu, choroby i cierpienia”.

Zarówno w Oświęcimiu jak i w Bielsku-Białej biskup podziękował wszystkim kapelanom szpitalnym – diecezjalnym i zakonnym.W kaplicy szpitalnej, ufundowanej przez Kongregację Sióstr św. Franciszka ze Staffelstein w Niemczech, biskup celebrował Mszę św. wraz z kapelanem oświęcimskiego szpitala ks. Edwardem Mazgajem.

Biskup pobłogosławił pacjentów w kilku szpitalnych salach. W bielskiej placówce udzielił sakramentu namaszczenia chorych. W Oświęcimiu bp Greger odwiedził m.in. najmłodszych pacjentów. Błogosławił dzieci i rozmawiał z nimi, zapewnił też towarzyszących im rodziców o modlitwie i wsparciu duchowym.

Dyrektor oświęcimskiej placówki medycznej Sabina Bigos-Jaworowska podkreśliła, że po raz pierwszy uroczystościom z okazji Światowego Dnia Chorego przewodniczył w szpitalnej kaplicy biskup. Zaznaczyła jednocześnie, że wsparcie duchowe, jakie na co dzień niesie kapelan, jest bardzo ważne dla pacjentów.

„My leczymy przede wszystkim ciało i w ten sposób staramy się pomóc chorym. Natomiast wsparcie duchowe jest bardzo ważne, przede wszystkim dla pacjentów wierzących. To wsparcie niejednokrotnie pozwala szybciej wrócić do zdrowia. Dobre relacje między duchem a ciałem przynoszą naszym pacjentom zbawienne efekty” – dodała.

W obu Mszach św. udział wzięli pracownicy szpitala i Beskidzkiego Centrum Onkologii. Modlili się także pacjenci, których stan zdrowia pozwalał na uczestniczenie w liturgii.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 13. rocznicę zamachu na jego życie na Placu św. Piotra w Rzymie. Święto przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, miejsca słynącego z licznych uzdrowień.

W szpitalu w Oświęcimiu:

W Beskidzkim  Centrum Onkologii:

Fot. ks. Sławomir Zawada: