Ewangelizacyjna wyprawa rowerowa na Nordkapp już w Norwegii

• 12 lipca 2017, Robert Karp

Jazda całą noc, niekiedy w temperaturze zaledwie 7 stopni, kilka etapów powyżej 200 km, 3 tys. km w trzy tygodnie – w ten sposób trzech rowerzystów z Żywca, z kapłanem na czele, podsumowuje swoją wyprawę na Nordkapp, zbliżając się do upragnionego celu. W ramach ewangelizacyjnego projektu „Rozkręć wiarę” – po przejechaniu przez Polskę, Łotwę, Estonię i Finlandię – uczestnikom projektu pozostał do pokonania kilkusetkilometrowy odcinek na terytorium Norwegii. 14 lipca zamierzają dotrzeć do Przylądka Północnego, znajdującego się za kołem podbiegunowym.

Ks. Grzegorz Kierpiec w jednym z wpisów internetowych na profilu facebookowym zauważa, że ostatni, najtrudniejszy odcinek wyprawy na Nordkapp, często nazywany jest Mount Everestem rowerzystów.

„Dlatego, że występują tam górzyste tereny i pogoda jest nie do przewidzenia. Zmienia się jak oszalała” – podkreślił pomysłodawca przedsięwzięcia z żywieckiej parafii konkatedralnej.

W Norwegii rowerzyści zamierzają się spotkać z samochodową ekipą, która już jest w drodze. „Zbliżymy się po ponad 200 km do wyspy, na której leży Nordkapp. Późnej po kolejnych 185 km rozbijemy obóz tuż przed szczytem tak, by 14 lipca triumfalnie wjechać na Północny Przylądek Europy. Prosimy o modlitwę za nas. Czujemy już zmęczenie. Ale teraz to już nawet w kombinezonie i gumiakach te 425 km przejedziemy” – zapewnia kapłan.

Obok księdza jadą: najmłodszy w tym gronie, Maciej Urbaniec, dla którego jest to pierwsza tak duża wyprawa rowerowa i pierwszy wyjazd za granicę, oraz 54-letni Marian Butor.

„Z Bożą pomocą jedziemy krok po kroku, bez brawury i z pełną pokorą. Prosimy Boga każdego dnia na Mszy, by bezpiecznie nas prowadził” – dodaje ks. Kierpiec.

To już siódma odsłona ewangelizacyjnego projektu „Rozkręć wiarę”, który rozpoczął się kilka lat temu wśród osób związanych z żywiecką parafią konkatedralną. W poprzednich latach grupa rowerzystów pielgrzymowała do Ziemi Świętej, na Saharę, do Rzymu, Fatimy, Turcji, Armenii i Gruzji.

Na terenie Polski grupa rowerzystów wyprawy „Rozkręć wiarę” składała się z 6 osób. Po rozdzieleniu się, już tylko trzech uczestników pokonuje tysiące kilometrów, jakie dzieli ich od północnych krańców Europy.

Rowerzystom można towarzyszyć w drodze, poprzez modlitwę. Na facebookowym profilu „Rozkręć wiarę” można śledzić ich zmagania i dołączyć intencje modlitewne.