Idźcie, bo jesteście oczekiwani! – Oświęcimscy pielgrzymi w drodze do Jasnogórskiej Pani

• 7 sierpnia 2017, Mateusz Kierczak

„Idźcie i głoście” to hasło XXXIV Oświęcimskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która wyruszyła w poniedziałek, 7 sierpnia, spod parafii św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. W tym roku pątniczy szlak z Oświęcimia do Częstochowy zdecydowało się pokonać ok. 700 osób.

Wczesnym rankiem wszyscy modlili się podczas uroczystej Mszy św. Rozśpiewanych pątników żegnał proboszcz parafii ks. Józef Niedźwiedzki.

„Ta miłość, która rozlana jest w sercach waszych przez Ducha Świętego jest siłą i natchnieniem, aby przez kilka dni rozważać w drodze to, co wam Bóg powierzył w tajemnicy waszego życia i misji życia” – mówił, wspominając tych, którzy wędrują do Maryi od początku oświęcimskiego pielgrzymowania. „Są między nami uczestnicy tej pierwszej pielgrzymki, ale są też wśród nas i ci, którzy już 50 i więcej lat pielgrzymują na Jasną Górę, bo czują taką potrzebę serca, bo chcą doświadczyć w drodze radości życia i umocnienia” – zauważył kapłan, podkreślając, że pielgrzymka zawsze odnawia i otwiera na Boże działanie.

„Idźcie, bo jesteście oczekiwani! Maryja na Jasnej Górze na was czeka. Wie, że przyjdziecie do Niej. Może zmęczeni, na pewno utrudzeni, ale z wielkimi potrzebami serca, nadzieją, że Jej moc i Jej wstawiennictwo będzie waszym udziałem” – kontynuował. Zwrócił również uwagę na szczególną wymowę tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. „Mija 300 lat od nałożenia koron Matce Bożej w Jej Jasnogórskim wizerunku”. Dodał, że już za trzy tygodnie odbędą się na Jasnej Górze główne uroczystości jubileuszowe, skupiające tłumy Polaków, którzy przybędą do Maryi, by podziękować za Jej obecność i szczególne królowanie Polsce.

„Życzę wam wszystkim pokoju serca. I w drogę! Dojdziemy, bo Maryja pragnie, żebyśmy tam, na Jasnej Górze się z Nią spotkali” – zakończył proboszcz życząc obfitości Bożych darów.

Oświęcimscy pielgrzymi maszerują w pięciu grupach: pomarańczowej (parafia św. Maksymiliana), żółtej (parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, parafia Miłosierdzia Bożego), zielonej (parafia Wniebowzięcia NMP, parafia św. Józefa), niebieskiej (dekanat jawiszowicki) oraz czerwonej (dekanat osiecki). Głównym przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Łukasz Kubas z parafii św. Józefa w Oświęcimiu.

Równocześnie z pielgrzymką z Oświęcimia pątniczy szlak rozpoczęli mieszkańcy Czechowic-Dziedzic. Od niedzieli, 6 sierpnia, w rekolekcjach w drodze uczestniczą już pątnicy z Andrychowa, Bielska-Białej i Cieszyna. Wszystkie grupy połączą się rankiem 11 sierpnia i wspólnie wejdą na jasnogórskie błonia.

Kamila Frysztacka