Kanonik regularny z Sopotni Małej otrzymał święcenia kapłańskie

• 6 maja 2017, Robert Karp

Pochodzący z Sopotni Małej diakon Łukasz Murański CRL otrzymał 6 maja z rąk biskupa Romana Pindla święcenia kapłańskie. Uroczystość odbyła się we wspólnocie zakonnej kanoników regularnych laterańskich w bazylice Bożego Ciała ma krakowskim Kazimierzu. Wśród duchownych celebrujących Mszę św. z udzieleniem święceń kapłańskich był opat generalny kanoników regularnych laterańskich, ks. Giuseppe Cipolloni CRL.

Kanonicy regularni laterańscy to najstarszy zakon klerycki, którego początki sięgają IV w. W XI w. otrzymał regułę św. Augustyna. Dał Kościołowi 12 papieży i około 100 świętych i błogosławionych. Do Polski zakon przybył na przełomie XI/XII w. Kanonikami byli m.in. św. Stanisław Kazimierczyk i sługa Boży Michał Giedroyć. Obecnie zakon liczy około 300 członków na całym świecie.

Fot. ks. Piotr Góra