Koncert na rzecz Hospicjum św. Kamila

• 12 listopada 2017, Robert Karp

Uczniowie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej – Szkoły Muzycznej II stopnia oraz bielskiego Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej wraz z chórem „Hejnał” z Mazańcowic wystąpili 11 listopada w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w bielskich Aleksandrowicach w koncercie charytatywnym na rzecz domowego Hospicjum św. Kamila. Na program złożyły się utwory kompozytorów różnych epok – od Bachowskiej kantaty „Jezus jest moją radością”, przez m.in. dzieła Franza Schuberta, Faure’a czy Haendla. Nie zabrakło utworów współczesnych kompozytorów – Andrew Lloyd Webbera czy Michała Lorenca.

W czasie koncertu przewijały się muzyczne opracowania modlitw, hymny przeznaczone na święta i uroczystości kościelne, pieśni chorałowe.

Wystąpili uczniowie klasy wokalnej, których przygotowała Barbara Bielaczyc, a także uczniowie klasy organowej, którzy zagrali utwory m.in. Dietricha Buxtehudego, Jana Sebastiana Bacha, Bolesława Szabelskiego. Młodych organistów przygotowali Urszula Jasiecka-Bury, Tomasz Gronkowski, Michał Duźniak.

Koncert zakończył blok utworów w wykonaniu połączonych chórów pod dyrekcją mgr Krzysztofa Przemyka. Przesłaniem utworów Wacława z Szamotuł – „Powszechna spowiedź”, Jana Krutula – „To miłość” i Mirosława Gałęskiego – „Hymn III Tysiąclecia”– była potrzeba dzielenia się miłością. Całość zamknęło wykonanie słynnego utworu Georga Friedricha Haendla – „Alleluja” z oratoriom „Mesjasz”.

W koncercie wystąpili uczniowie klasy wokalnej – Zuzanna Kłaptocz, Piotr Brożek, Kamilla Gicala oraz adepci gry na organach – Dominik Bocek, Dawid Górny, Wojciech Zarzyka, Józef Lach.

Młodzi artyści wraz z proboszczem aleksandrowickiej parafii ks. Stanisławem Wawrzyńczykiem zachęcali do wspierania domowego Hospicjum św. Kamila, które kilka dni temu zostało wyróżnione Nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. „Sam byłem świadkiem wielokrotnie, jak sami chorzy czy bliscy odnajdywali się w tych sytuacjach krzyża, który czasem tak uderza człowieka, że jest mu trudno się z nim pogodzić, normalnie funkcjonować i sensownie poukładać to, co się dzieje” – zwierzył się ksiądz proboszcz.

Za występ podziękowała młodym artystom dr Anna Byrczek, twórczyni działającego od ponad 25 lat bielskiego Hospicjum im. św. Kamila.

Aktualnie środowisko hospicyjne tworzy grono 70 osób: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, farmaceutów, fizjoterapeutów oraz profesjonalnie przygotowanych wolontariuszy niemedycznych, którzy niosą pomoc chorym w terminalnym okresie choroby nowotworowej.

fot. ks. Piotr Bączek