Ks. prof. Staniek w Hałcnowie o tym, jak wierzyć w czasach niewiary

• 22 listopada 2016, Robert Karp

Ks. prof. Edward Staniek, znany patrolog, kaznodzieja i rekolekcjonista, wygłosił 22 listopada w bazylice Nawiedzenia NMP w Hałcnowie wykład pt. „Jak wierzyć w świecie niewiary?”. Była to kolejna katecheza w ramach comiesięcznych spotkań wtorkowych w hałcnowskiej świątyni.

Katechezę poprzedziła Msza Święta z homilią wygłoszoną przez gościa z Krakowa. Ks. Staniek przypomniał w niej m.in. postać św. Cecylii, której wspomnienie liturgiczne obchodził Kościół.

Po wygłoszonej katechezie uczestnicy spotkania zadawali pytania temu cenionemu ekspertowi homiletycznemu i wychowawcy licznych księży.

Jak wyjaśnił proboszcz hałcnowskiej parafii ks. Piotr Konieczny cykl katechez, rozpoczętych 2 miesiące temu przez ordynariusza bielsko-żywieckiego ma nawiązywać do zadania, jakie stoi przed każdą bazyliką: ma wyrażać jedność z Ojcem Świętym i jego nauczaniem.

„Celem katechez będzie głoszenie nauki Kościoła, pogłębienie znajomości prawd wiary i moralności chrześcijańskiej, pomoc w przezwyciężeniu trudności, znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania” – zapowiedział kapłan.

Wśród zaproszonych do końca tego roku gości wystąpi jeszcze bp Piotr Greger.

Hałcnowski kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej 2 lipca br. Uroczystościom przewodniczył ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Tytuł „bazyliki” Ojciec Święty przyznaje świątyniom wyjątkowym ze względu na szczególną wartość historyczną lub znaczenie duszpasterskie.

staniek-046

staniek-002