Maturzyści modlili się na Jasnej Górze o rozpoznanie drogi życiowej

• 21 kwietnia 2017, Robert Karp

Maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej modlili się w piątek, 21 kwietnia, na Jasnej Górze. Do sanktuarium przyjechało około 2,5 tys. uczniów, 50 duszpasterzy oraz nauczyciele. Młodym towarzyszył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, który wygłosił specjalną konferencję.

„W tym roku diecezja bielsko-żywiecka przeżywa 25-lecie swojego istnienia i ta pielgrzymka wpisuje się też w te obchody. Odbywa się po raz 25.” – wyjaśnił ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej.

W pierwszych latach diecezji pielgrzymka była nocnym czuwaniem, a od trzech lat odbywa się w ciągu dnia. „Zauważyliśmy, że pielgrzymka w dzień o wiele bardziej się sprawdza” – stwierdził duchowny. „Z roku na rok jest coraz więcej młodzieży. To miejsce, jakim jest Jasna Góra, samo przyciąga, nie trzeba zachęcać. Gdzie jest Maryja, tam jest Duch Święty” – dodał kapłan w rozmowie z biurem prasowym Jasnej Góry.

„Modlimy się o to, żeby maturzyści odkryli swoją drogę życia, to, co Pan Bóg dla nich przygotował . Chciałbym życzyć im tego, żeby czas matury potraktowali szerzej, żeby to nie był tylko taki czas, żeby zdać, zaliczyć egzamin, ale żeby potraktować to jako bardzo mocne, życiowe rekolekcje, taki duży krok w drodze do rozwoju dojrzałości”– powiedział dyrektor wydziału katechetycznego bielsko-żywieckiej kurii.

W południe Mszy św. odprawionej w bazylice przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś.

Słowa powitania do młodych skierował o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry: „Już niedługo zamkniecie pewien etap swojego młodzieńczego życia, który będzie przypieczętowany egzaminem maturalnym. Otworzy się przed wami życie dorosłe, nie mniej odpowiedzialne, które przyniesie ze sobą różne sukcesy, ale też i porażki, ważne, żeby się nie poddawać, nie wątpić, nie cofać” – powiedział paulin.

„Wasza dojrzałość już niedługo okaże się w tym, kogo można wam powierzyć, co można wam powierzyć” – powiedział w homilii bp Ryś . „I właściwie miarą tego, czy wolno, czy można wam powierzyć kogokolwiek i cokolwiek, jest to, na ile po tej maturze zostaniecie dalej uczniami, na ile będziecie zdolni słuchać także tych ludzi, którzy jakoś będą od was zależeć, będą wam kiedyś powierzeni, na ile potraficie ich posłuchać, na ile potraficie pójść za ich rozeznaniem, na ile macie w sobie pokory, żeby pozostać uczniami, kiedy inni będą mówić: to są już maturzyści, oni są już dojrzali. Szymon (z Ewangelii) zdał, mam nadzieję, że i wy zdacie, nie maturę, są ważniejsze jeszcze w życiu egzaminy” – powiedział.

W ramach pielgrzymki odbyły się także: Droga Krzyżowa, Różaniec i Akt Zawierzenia.

Tekst: o. Stanisław Tomoń / BPJG

Foto: BPJG / Marek Kępiński

Konferencja bp. Grzegorza Rysia

Rozmowa z ks. Studenskim i homilia biskupa