Misterium Pasyjne na 500-lecie parafii w Puńcowie

• 12 marca 2017, Robert Karp

Jednym z elementów przygotowań do 500-lecia parafii w Puńcowie są cyklicznie spotkania jubileuszowe. Trzecie spotkanie: „Misterium Pasyjne”, odbyło się w niedzielę 12 marca w kościele parafialnym św. Jerzego w Puńcowie, który w przyszłym roku będzie obchodził 500. rocznicę swego powstania.

Podczas koncertu zaśpiewał najpierw Chór Parafialny w Puńcowie, a następnie zebranych powitał administrator parafii, ks. Dariusz Kowala. Kazanie pasyjne wokół tematu „O siedmiu grzechach głównych” wygłosił proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Stonawie, ks. dr Roland Manowski-Słomka.

Chciwość jest nieumiarkowanym chceniem dóbr doczesnych. Bogaty myśli, jak oskubać biednego, a biedny – jak ukraść bogatemu. To jest chciwość – podkreślił ks. Manowski, koncentrując rozważanie wokół grzechu chciwości.

Po kazaniu zgromadzeni usłyszeli pieśni wielkopostne w wykonaniu Chóru św. Jana Pawła II w Strumianach k. Wieliczki oraz najstarsze pieśni żałobne „Plankty Polskie” w wykonaniu solistów Chóru Polskiego Radia w Krakowie w składzie: Kinga Świerkosz i Katarzyna Wajrak (sopran), Agnieszka Piwko (alt), Piotr Piwko (tenor/kontratenor). Usłyszeli również Marc-Antoine Charpentiera „Stabat Mater” w wykonaniu solistów z towarzyszeniem gitary – Andrzej Szelęga i organów – Agnieszka Piwko. Chórami dyrygował Piotr Piwko. Podczas ostatniego utworu na organach zagrał Tomasz Piwko – pomysłodawca cyklicznych spotkań. Na zakończenie ks. Dariusz Kowala podziękował wykonawcom za występ i publiczności za obecność.

Jednofilarowy, gotycki kościół parafialny św. Jerzego w Puńcowie, wzniesiony ok. 1518 r., należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Fot. Monika Jaworska „Niedziela na Podbeskidziu”/ox.pl