Niebawem ruszają ekumeniczne Dni Kultury Chrześcijańskiej

• 10 maja 2017, Robert Karp

Koncerty, warsztaty, wspólne uwielbienia i nabożeństwa to najważniejsze punkty programu 2. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie. W ciągu czterech dni (18-21 maja) tej ekumenicznej imprezy pod hasłem „Jezus – Droga, Prawda, Życie” w przygranicznym mieście nad Olzą wystąpią znani artyści, którzy dzielić się będą świadectwem swej wiary.

Na cieszyńskim rynku zagrają i zaśpiewają m.in.: Holy Noiz, Gospel Joy, Natalia Niemen, David Fly, Escape, Tchnienie, Full Power Spirit, Mate.O, Pathlife oraz Dzień Dobry. Warsztaty tańca z flagami poprowadzi Dorota Herok, a śpiewu gospel uczyć będzie Gabi Gąsior. Zaplanowano także instalację malarską Damarisa Otremby – „Ostatnia Wieczerza”, projekcję multimedialną Małgorzaty Łuczyny „Godzina bez cienia” oraz wystawę fotografii pt. „25-lecie Ruchu Światło-Życie w diecezji bielsko-żywieckiej”.

Uroczysta inauguracja Dni Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się 18 maja w luterańskim Kościele Jezusowym. Po nabożeństwie zaplanowano wieczór uwielbieniowy cieszyńskich wspólnot.

Ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny, zapowiedział, że Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczną się i zakończą modlitwą. „To swego rodzaju klamra, która spaja całe wydarzenie. Bardzo się cieszę, że zaczynamy modlitwą w kościele ewangelicko-augsburskim, a kończymy Mszą św. w kościele katolickim” – zauważył. Wieczornej Eucharystii w dniu 21 maja przewodniczyć będzie biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel, który objął honorowy patronat nad imprezą.

Ruszyła już strona poświęcona temu wydarzeniu – www.dnikulturychrzescijanskiej.pl – ze szczegółowym programem oraz informacjami nt. zaproszonych artystów i organizowanych warsztatów.

Organizatorem wydarzenia jest Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” przy współpracy z parafią św. Marii Magdaleny w Cieszynie, parafią ewangelicko-augsburską w Cieszynie i zborem „Elim” Kościoła zielonoświątkowego. Jako współorganizator wymieniana jest także formacja Escape – „grupa młodych ludzi w rożnym wieku, z różnych stron, których motywacją do tworzenia dobrych rzeczy jest miłość do Boga”.