Oratorium o Janie Pawle II na początek „Sacrum in Musica”

• 16 kwietnia 2018, Robert Karp

Dedykowane św. Janowi Pawłowi II oratorium „Sanctus”, skomponowane przez Włodzimierza Korcza do tekstów Moniki Partyki, zabrzmiało 16 kwietnia w bielskim kościele na os. Karpackim, inaugurując 19. Festiwal „Sacrum in Musica”. Podczas koncertu wystąpili soliści: Olga Bończyk, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Grzegorz Wilk, Janusz Szrom oraz Jacek Wójcicki.

Imprezę oficjalnie zainaugurował biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel, który wraz biskupem diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrianem Korczago objął patronat nad festiwalem. Biskup w swym wystąpieniu powołał się na opinie socjologów, którzy zauważyli, że początek XXI wieku naznaczony jest powrotem sacrum i wzmożonym procesem religijności.

„Socjologowie mówią nawet o desekularyzacji, nowej duchowości. Nie ma przy tym mowy o powrocie do stanu przed sekularyzacją. Okazuje się, że sacrum można spotkać dziś wszędzie, ale w innej niż dotąd znanej postaci” – zaznaczył biskup, wskazując, że swobodne operowanie motywami religijnymi w kulturze popularnej, w świecie mediów, teatrze i filmie jest cechą dziś powszechną.

„Odpowiedniej do dokonujących się procesów społeczno-kulturowych wrażliwości na sacrum życzę wszystkim uczestnikom rozpoczynającego się festiwalu i to nie tylko w czasie jego trwania” – dodał mówca.

Pierwszy koncert, zgodnie z tradycją tego festiwalu, rozpoczęła duża forma muzyczna. Oratorium „Sanctus” Włodzimierza Korcza wykonali Bielska Orkiestra Festiwalowa oraz połączone chóry – Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz Bielski Chór Kameralny pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. W bielskiej świątyni zaśpiewali soliści: Alicja Majewska, Dorota Osińska, Olga Bończyk, Janusz Szrom, Grzegorz Wilk i Jacek Wójcicki.

We wtorkowy wieczór, tradycyjnie zarezerwowany dla muzyki żydowskiej, w Domu Muzyki wystąpi Moscow Jewish Male Capella z Moskwy i Roman Grinberg Klezmer Swing Quartet z Wiednia.

Dzień później, 18 kwietnia, w ewangelickim kościele przy placu Lutra pieśni starocerkiewne zaśpiewa Evloghia Bizantine Music Choir z Bukaresztu.

Na zakończenie festiwalu rozbrzmiewać będzie muzyka gospel. W kościele pw. św. Andrzeja Boboli wystąpią The Real Rogers and Friends.