Ruszył Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Żywcu

• 18 maja 2017, Robert Karp

Wystawa w żywieckim Pałacu Habsburgów pt. „Wielcy Święci”, poświęcona św. Bratu Albertowi i bł. Honoratowi Koźmińskiemu, zainaugurowała kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej (TKCh) w Żywcu. Hasłem tegorocznej 23. edycji TKCh, która potrwa do 22 maja br. jest sentencja św. Brata Alberta „Nikt nie idzie sam do nieba”.

Kurator wystawy Zbigniew Micherdziński z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej wyjaśnił, że do udziału zaprosił około 50 polskich artystów, przyjaciół. „Na prośbę odpowiedziało trzydziestu ośmiu. Mamy tu rozmaitych twórców: profesorów ASP, doktorów habilitowanych, doktorantki, artystów ludowych, amatorów, dzieci, młodzież. Są to wszyscy ci, którzy w jakiś sposób chcieli pokazać swoje przywiązanie do sztuki sakralnej, dotknąć sacrum” – zauważył, zaznaczając, że poziom prac – obrazów na szkle i płótnie, plakatów, rzeźb w drewnie i kamieniu – jest różny.

„To nie było najważniejsze. Kluczowe jest to, że uczestnicy wystawy zechcieli przelać swoje emocje i odczucia na papier, drewno lub inny materiał. Prace pokazują w ten sposób artystyczną kondycję naszych czasów” – dodał kurator.

Wśród autorów zaprezentowanych 75 prac jest m.in. 92-letni Józef Hulka z Łękawicy, ludowy twórca. Wykonał on na ekspozycję specjalne obrazki na szkle. Obecne są prace przedstawicieli Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Teatr Grodzki”, którzy także przygotowali specjalny spektakl podczas wernisażu wystawy. Autorem wprowadzenia słowno-muzycznego przed otwarciem ekspozycji był znany beskidzki muzyk, Józef Broda.

Jak zauważył kurator, w wystawie chodzi o przybliżenie wielkości i wyjątkowości dwóch postaci wyniesionych na ołtarze, które swoje pasje artystyczne zamienili w służbę bliźniemu. „Artyści chcieli pokazać wielkość i głębię życia tych postaci. Myślę, że wielu osobom to się udało” – zaznaczył Micherdziński.

Wystawę można oglądać w Pałacu Habsburgów do 18 czerwca br. 22 czerwca ekspozycja otwarta zostanie w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, a 1 sierpnia trafi do Biblioteki Publicznej w Wilkowicach.

Irena Augustynowicz z żywieckiego Klubu Inteligencji Katolickiej zaznaczyła, że wystawa jest integralnym elementem spotkań w ramach TKCh. „Prawdziwym inspiratorem tych działań jest sam kurator ekspozycji, który potrafi zadbać o każdy szczegół artystycznego przedsięwzięcia” – dodała.

TKCh wypełnią m.in. warsztaty, projekcje i spotkania z duchownymi i publicystami katolickimi, koncerty i modlitwy. Zaplanowano warsztaty poświęcone rodzinie, rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego pt. „Rodzina – radość miłości…” oraz prelekcję „Jesteśmy współodpowiedzialni” – o miłosierdziu w rodzinie autorstwa ks. Mirosława Tykfera, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”.

W Parafialnym Domu Katolickim w Żywcu-Sporyszu warsztaty muzyczne poprowadzą Marcin Pospieszalski i o. Grzegorz Doniec OP, a w kinie „Janosik” odbędzie się projekcja filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła” poświęconego abp. Antoniemu Baraniakowi. Po projekcji spotkanie z reżyser Jolantą Hajdasz.

O historii diecezji bielsko-żywieckiej opowie 20 maja ks. Jacek Pędziwiatr z radia „Anioł Beskidów”. Tego dnia zaplanowano też promocję książki pt. „Żywieckie kościoły. Ludzie i miejsca”.

22 maja w żywieckiej konkatedrze wierni obchodzić będą 22. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Żywcu. Uroczystą liturgię pod przewodnictwem bp. Romana Pindla uświetni udział Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko”.

Pierwszy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Żywcu odbył się w maju 1995 r., tuż przed wizytą tam Jana Pawła II. Jego organizatorem, podobnie jak wszystkich następnych, był miejscowy Klub Inteligencji Katolickiej. Dzięki zaangażowaniu KIK-u, do miasta od ponad 20 lat przyjeżdżają najwybitniejsi polscy duchowni, reżyserzy, twórcy kultury oraz dziennikarze.