Za kilka dni rusza Festiwal „Sacrum in Musica”

• 8 kwietnia 2018, Robert Karp

Muzyka oratoryjna, żydowska, starocerkiewna i gospel złożą się na 19. edycję Festiwalu „Sacrum in Musica”, która rozpocznie się 16 kwietnia w Bielsku-Białej. Jak co roku, ekumeniczny patronat nad imprezą objęli biskup diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymsko-katolickiego Roman Pindel oraz biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

Pierwszy, poniedziałkowy koncert, zgodnie z tradycją tego festiwalu, rozpocznie duża forma muzyczna. W tym roku będzie to oratorium „Sanctus” Włodzimierza Korcza. Dzieło wykonają w kościele na osiedlu Karpackim Bielska Orkiestra Festiwalowa oraz połączone chóry – Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz Bielski Chór Kameralny. W bielskiej świątyni zaśpiewają znakomici soliści: Alicja Majewska, Dorota Osińska, Olga Bończyk, Janusz Szrom, Grzegorz Wilk i Jacek Wójcicki.

We wtorkowy wieczór, tradycyjnie zarezerwowany dla muzyki żydowskiej, w Domu Muzyki wystąpi Moscow Jewish Male Capella z Moskwy i Roman Grinberg Klezmer Swing Quartet z Wiednia.

Dzień później, 18 kwietnia, w ewangelickim kościele przy placu Lutra pieśni starocerkiewne zaśpiewa Evloghia Bizantine Music Choir z Bukaresztu.

Na zakończenie festiwalu rozbrzmiewać będzie muzyka gospel. W kościele pw. św. Andrzeja Boboli wystąpią The Real Rogers and Friends.

fot. materiały prasowe BCK