Za kilka dni rusza Festiwal „Sacrum in Musica”

• 20 kwietnia 2017, Robert Karp

XVIII edycja Festiwalu „Sacrum in Musica” rozpocznie się 24 kwietnia w Bielsku-Białej. Patronat nad imprezą objęli biskup diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymsko-katolickiego Roman Pindel oraz biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

Pierwszy koncert, zgodnie z tradycją tego festiwalu, rozpocznie duża forma muzyczna. W tym roku będzie to „Requiem Katyńskie” – oratorium, łączące słowo z dźwiękiem i obrazem, upamiętniające ludobójstwo dokonane na Polakach. Dzieło muzyczne Pawła Muzyki wykonają Akademia Beethovenowska, Chór Polskiego Radia oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Wśród solistów: Elżbieta Towarnicka, Małgorzata Walewska, Beata Rybotycka, Tomasz Kuk oraz Przemysław Firek. Koncert zaplanowano w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na osiedlu Karpackim.

25 kwietnia w Domu Muzyki kolejny punkt w programie festiwalu: koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu Marty Bizoń z zespołem.

Muzyki starocerkiewnej będzie można posłuchać w kościele ewangelickim przy placu Lutra. Gościem festiwalu jest tym razem chór z monastyru Daniłowa w Moskwie.

Festiwal zakończy się 27 kwietnia w pallotyńskim kościele św. Andrzeja Boboli, gdzie wystąpią wykonawcy muzyki gospel: Gospel Jubilee oraz Akwaba Gospel Choir i Black Soul Tenors.

Fot. BCK