Biskup pomocniczy Piotr Greger

Dane kontaktowe

SEKRETARZ i KAPELAN

BISKUPA POMOCNICZEGO

Ks. Sławomir Zawada 
tel. +48 734 176 643
sekretarz.bpa.pomocniczego@diecezja.bielsko.pl

Biskup Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 r. w Tychach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1989 roku z rąk bp. Damiana Zimonia w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 r. uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam w 2000 r. uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II.

Biskup był wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od roku 1996 był sekretarzem, a od 2002 roku zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców.

22 października 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza dr. Piotra Gregera, biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Assava.

27 listopada 2011 roku w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej  odbyła się uroczystość konsekracji biskupa nominata. Eucharystii z udzieleniem święceń biskupich przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore i ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Tadeusz Rakoczy.

Wpisy

Aktualności

7 października 2017

Bp Greger na zjeździe absolwentów mysłowickiego liceum

Uroczystą Mszę św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach z okazji 95-lecia mysłowickiego I LO im. Tadeusza Kościuszki celebrował 7 października bp Piotr Greger – jeden z jego absolwentów. Liturgia zainaugurowała oficjalne obchody jubileuszowe. Absolwentami I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach są m.in. ks. prof. Wincenty […]

Czytaj więcej

Aktualności

1 października 2017

Bp Greger do Domowego Kościoła: zróbcie wszystko, by Pismo stało się Słowem

O tym, że ludzie Ruchu Światło-Życie są szczególnie zaproszeni, aby z ogromną uwagą wsłuchiwać się w to, co Pan Bóg przekazuje poprzez swoje słowo – przypomniał przedstawicielom Domowego Kościoła bp Piotr Greger. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej sprawował 30 września Mszę św. dla kręgów Oazy Rodzin z parafii pw. św. Małgorzaty […]

Czytaj więcej

Wydarzenie

19 października 2017

Piotr Greger

Inauguracja TKCh

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpocznie się 19 października br. o godzinie 18:30 w bielskim kościele katedralnym św. Mikołaja. Eucharystii będzie przewodniczył bp Piotr Greger.

Czytaj więcej

Wydarzenie

22 października 2017

Piotr Greger

Nowy rok działalności duszpasterstwa akademickiego

Diecezjalna inauguracja nowego roku oraz działalności duszpasterstwa akademickiego, odbędzie się w niedzielę, 22 października o godzinie 20:00 w kościele katedralnym św. Mikołaja. Eucharystii będzie przewodniczył biskup Piotr Greger.

Czytaj więcej

Wydarzenie

18 października 2017

Piotr Greger

Patronalny Dzień Służby Zdrowia

Patronalny Dzień Służby Zdrowia ku czci św. Łukasza przypada w środę, 18 października br. O godzinie 18:00 w kaplicy kurii diecezjalnej będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera.

Czytaj więcej