Biskup pomocniczy Piotr Greger

Dane kontaktowe

SEKRETARZ i KAPELAN

BISKUPA POMOCNICZEGO

Ks. Sławomir Zawada 
tel. +48 734 176 643
sekretarz.bpa.pomocniczego@diecezja.bielsko.pl

Biskup Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 r. w Tychach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1989 roku z rąk bp. Damiana Zimonia w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 r. uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam w 2000 r. uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II.

Biskup był wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od roku 1996 był sekretarzem, a od 2002 roku zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców.

22 października 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza dr. Piotra Gregera, biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Assava.

27 listopada 2011 roku w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej  odbyła się uroczystość konsekracji biskupa nominata. Eucharystii z udzieleniem święceń biskupich przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore i ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Tadeusz Rakoczy.

Wpisy

Aktualności

6 sierpnia 2017

Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę

W niedzielę, 6 sierpnia, z bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP w Hałcnowie, w drogę na Jasną Górę wyruszyły 1072 osoby 26. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa papieża Franciszka, który apelował w czasie ŚDM w Krakowie: „Wstań z kanapy! Chodź z nami!”. Wraz z głównym przewodnikiem, ks. Damianem […]

Czytaj więcej

Wydarzenie

29 sierpnia 2017 - 29 sierpnia 2017

Piotr Greger

Pielgrzymi żywieccy na Jasnej Górze

29 sierpnia (wtorek), godzina 12.15 – Jasna Góra: powitanie pielgrzymów oraz Msza św. w kaplicy Matki Bożej (godzina 13.00). Bp P. Greger.

Czytaj więcej

Wydarzenie

13 sierpnia 2017

Piotr Greger

Odpust w Aleksandrowicach

13 sierpnia, godzina 12.00 – Bielsko-Biała Aleksandrowice: Msza św. odpustowa ku czci św. Maksymiliana Kolbe. Bp Piotr Greger.

Czytaj więcej