Biskup senior Tadeusz Rakoczy

Dane kontaktowe

KAPELAN

ks. Jerzy Urbaniec
tel. +48 734 176 641 (9.00-13.00)

Urodził się 30 marca 1938 roku w Gilowicach koło Żywca. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego w Żywcu przez rok pracował w Bielskim Przemysłowym Zjednoczeniu Budowlanym.

W 1957 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ukończył je 23 czerwca 1963 roku, przyjmując święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu, z rąk ówczesnego wikariusza kapitulnego biskupa Karola Wojtyły. Od 1 sierpnia 1963 roku do 1 sierpnia 1964 roku pracował w charakterze wikariusza w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. W latach 1964-70 mieszkał w Seminarium Duchownym w Krakowie, gdzie podjął dalsze studia teologiczne. Od roku 1967 roku pełnił funkcję prefekta Seminarium.

Od 1970 roku studia kontynuował na Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie nauk biblijnych. Kilkakrotnie wyjeżdżał do Francji, gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród tamtejszej Polonii.

Ojciec Święty Jan Paweł II w 1978 roku powołał go do pracy przy Stolicy Apostolskiej. Tam wspólnie z ks. Józefem Kowalczykiem, późniejszym nuncjuszem apostolskim w Polsce, organizował Polską Sekcję Sekretariatu Stanu, a następnie był jej pracownikiem. Równocześnie był delegatem Metropolity Krakowskiego w Radzie Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Brał także udział w wielu zagranicznych podróżach apostolskich Ojca Świętego.

25 marca 1992 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował księdza prałata Tadeusza Rakoczego biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. W drugą niedzielę wielkanocną, 26 kwietnia 1992 roku, w bazylice Świętego Piotra w Watykanie papież Jan Paweł II udzielił biskupowi nominatowi święceń biskupich.

Uroczysty ingres księdza biskupa Tadeusza Rakoczego do katedry pw. świętego Mikołaja w Bielsku-Białej, równoznaczny z objęciem przez niego diecezji, odbył się 9 maja 1992 roku, natomiast do konkatedry w Żywcu – 30 maja 1992 roku.

Jego zawołaniem biskupim są słowa z Listu do Efezjan: In aedificationem Corporis Christi – Ku budowaniu Ciała Chrystusowego (por. 4, 13).

16 listopada 2013 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Rakoczego z posługi biskupa bielsko-żywieckiego, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Wpisy

Aktualności

19 czerwca 2017

Dziękczynienie za 25 lat działalności kurii biskupiej

Z udziałem obecnych i byłych pracowników kurialnych dziękowano 19 czerwca pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla za ćwierćwiecze działalności kurii bielsko-żywieckiej w Bielsku-Białej, która pomaga ordynariuszowi w zarządzaniu diecezją. Wspominano w modlitwie także tych, którzy odeszli – w szczególności pierwszego kanclerza kurii, śp. ks. inf. Stanisława Dadaka oraz pierwszego ekonoma diecezji, […]

Czytaj więcej

Wydarzenie

17 czerwca 2017

Tadeusz Rakoczy

200-lecie Plebanii w Jeleśni

Msza św. w kościele parafialnym w Jeleśni z okazji 200-lecia Starej Plebanii. Bp Tadeusz Rakoczy przewodniczy. Koncert Ziemi Żywieckiej. Występy uczestników Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

Czytaj więcej

Aktualności

12 czerwca 2017

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł po raz 6. w Oświęcimiu

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł w niedzielę, 11 czerwca, ulicami Oświęcimia. Uczestnicy manifestacji w obronie życia i małżeństwa wzięli wcześniej udział w Eucharystii pod przewodnictwem biskupa seniora Tadeusza Rakoczego, celebrowanej w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Głównym motywem publicznej pokojowej manifestacji, która po raz szósty przeszła ulicami Oświęcimia, była […]

Czytaj więcej

Aktualności

13 maja 2017

Bp Rakoczy w Oświęcimiu: przyjmijmy światło płynące z Fatimy

Czuwanie modlitewne, Eucharystia oraz procesja fatimska wokół kościoła złożyły się na uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich, wspominane w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu 13 maja. Kulminacyjnym punktem była Msza św., której przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. Hierarcha w roku 1999 poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej dla parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego i […]

Czytaj więcej

Aktualności

8 maja 2017

Święcenia diakonatu w żywieckiej konkatedrze

Biskup Roman Pindel udzielił 8 maja w żywieckiej konkatedrze w Żywcu święceń diakonatu sześciu alumnom, kończącym V rok studiów w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Były to drugie w historii diecezji bielsko-żywieckiej święcenia w żywieckiej świątyni. Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia […]

Czytaj więcej