„Rejs Niepodległości” – konkurs dla młodzieży, nagrodą rejs dookoła świata

• 23 listopada 2017, Robert Karp

Młodzi Polacy mogą wziąć udział w konkursie „Rejs Niepodległości”. Promując swoje „małe ojczyzny” i rywalizując w teście wiedzy biblijnej, mają szansę wygrać miejsce na pokładzie Daru Młodzieży, który 20 maja 2018 r. wypłynie w 9-miesięczny rejs dookoła świata. Celem podróży będzie Panama i udział w ŚDM w styczniu 2019 r.

Sztafeta polskiej młodzieży opłynie świat na pokładzie fregaty „Dar Młodzieży”, świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi zabiorą na pokład delegacje rówieśników z różnych stron świata, by wspólnie dotrzeć na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. Jak podkreślają organizatorzy, inspiracją dla wydarzenia były ubiegłoroczne ŚDM w Krakowie.

22 listopada ruszył konkurs, który ma wyłonić uczestników rejsu. Jest on dwuetapowy. Młodzi ludzie w wieku 18-26 lat za pośrednictwem aplikacji „Rejs Niepodległości” na Facebooku mają przesłać do 3 stycznia przyszłego roku zdjęcia lub krótkie filmy, w których przedstawią piękno swojej „Małej Ojczyzny” – przestrzeni geograficznej, społecznej bądź kulturowej, w której żyją i z którą są emocjonalnie związani. Internauci będą głosować na najciekawsze zdjęcia lub filmy, a o zakwalifikowaniu do II etapu konkursu zadecyduje ilość głosów uzyskana do 7 stycznia 2018. Do drugiego etapu przejdzie nie więcej niż 500 osób.

Drugi etap konkursu odbędzie się 20 stycznia 2018 r. w Warszawie. Będzie to test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z zakresu historii polskich działań niepodległościowych – od Powstania Kościuszkowskiego po odzyskanie niepodległości w 1918 roku, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu morza w Biblii.

Rejs, który rozpocznie się 20 maja 2018 r. współorganizują Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni i Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu. Współorganizatorem konkursu jest również Konferencja Episkopatu Polski. Rejs Niepodległości objęła patronatem premier RP Beata Szydło.

„Z młodzieżą, na Światowe Dni Młodzieży i Darem Młodzieży – to wizytówka Polski i przykład, jak jesteśmy w stanie reprezentować dziś nasz kraj, nasz naród w tym, co najpiękniejsze” – powiedział wieloletni szef SWM – Młodzi Światu i jeden z pomysłodawców rejsu, ks. Adam Parszywka SDB. Podkreślił, że rejs jest nie tylko kontynuacją ostatniego spotkania młodych, ale też całej idei ŚDM, stworzonej przez papieża Jana Pawła II i rozwiniętej m.in. dzięki spotkaniu w Częstochowie w 1991 r.

„Chcemy to, co najpiękniejsze nie tylko przypomnieć, ale przekazać: podzielić się entuzjazmem Polski, która się rozwija, która kładzie nacisk na rozwój młodych ludzi” – podkreślał kapłan.

Jak wyjaśnia ks. Parszywka, myśl o tym, by młodzi Polacy udali się na pokładzie „Daru Młodzieży” na spotkanie młodych z papieżem, zrodziła się jeszcze przed ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., jednak wówczas nie udało się go zrealizować ze względu na zbyt krótki czas pozostały do spotkania. Pomysł powrócił podczas ŚDM w Krakowie, a salezjanin od początku planował, że trasa rejsu będzie wiodła dookoła świata.

– Zależało mi na tym projekcie z dwóch względów. Po pierwsze, sam rejs będzie okazją do popularyzacji Światowych Dni Młodzieży, o których będziemy opowiadać w kolejno odwiedzanych portach świata. Ponadto, inicjatywa zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego „Rejs Niepodległości” będzie także okazją do dzielenia się radością z tego jubileuszu – wyjaśnia ks. Parszywka. Jak dodaje, wokół rejsu rodzą się kolejne projekty, m.in. zabranie na pokład iskry miłosierdzia, którą młodzi Polacy przekażą Panamczykom na rozpoczęcie spotkania.

Rejs Niepodległości potrwa 9 miesięcy. Wydarzenie zostanie zainaugurowane 3 maja 2018 r. na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, natomiast fregata Dar Młodzieży wypłynie z gdyńskiego portu 20 maja.

„Załogę stanowić będą: laureaci konkursu, studenci akademii morskich i uczniowie szkół morskich realizujący program praktyk morskich wraz z opiekunami oraz młodzi ludzie, przedstawiciele różnych kontynentów, pochodzący z niezamożnych rodzin, wyróżniający się postawą zaangażowania dla dobra drugiego człowieka w lokalnej społeczności. Zostaną oni wytypowani przez salezjańskie placówki na całym świecie” – zapowiadają organizatorzy.

W trakcie rejsu dokoła świata, Dar Młodzieży zawinie do portów m.in. w Dakarze, Kapsztadzie, Dżakarcie, Szanghaju, Osace i Nowym Jorku. Szczegóły można znaleźć na stronie pl2018.org

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

fot. Akademia Morska w Gdyni