O cielesności i płciowości u jezuitów (zapowiedź)

• 12 lipca 2017, Robert Karp

„Cielesność i płciowość w ujęciu Biblii i Ojców Kościoła” – to temat sesji weekendowej w Domu Rekolekcyjnym św. Józefa w Czechowicach-Dziedzicach, która odbędzie się w dniach 28-30 lipca. Sesję poprowadzi o. Stanisław Łucarz SJ, rekolekcjonista, wykładowca na Akademii Ignatianum w Krakowie.

Jak wyjaśniają organizatorzy sesji – czechowiccy jezuici – wiele osób zadaje sobie pytanie, co na ten temat cielesności i płciowości człowieka mówi Objawienie Boże i wczesne chrześcijaństwo. „A mówi bardzo wiele. W połączeniu z modlitewną refleksją chcemy przybliżyć sobie odpowiedź, jaką na to pytanie daje Pismo św. oraz Ojcowie Kościoła” – zauważają.

Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 16: 00, a zakończą w niedzielę o godz. 12: 00. „Należy zabrać ze sobą Pismo św., notatnik, budzik” – przypominają organizatorzy.

„Sesje weekendowe odbywające się w czechowickim Domu Rekolekcyjnym to również czas wyciszenia, odpoczynku, z możliwością rozmów z kierownikiem duchowym. Podczas sesji można korzystać z pełnego wyżywienia. Uczestnicy sesji mają do dyspozycji miejsca noclegowe w pokojach jedno i dwuosobowych” – zachęcają jezuici.

Zgłoszenia na sesję można przesyłać drogą internetową, korzystając z elektronicznego formularza zgłoszeniowego umieszczonego na stronie Domu Rekolekcyjnego www.czechowice.jezuici.pl czy też e-mailem na adres: rekolekcje.czechowice@jezuici.pl lub listownie na adres: Dom Rekolekcyjny św. Józefa – Księża Jezuici/ Al. Św. Andrzeja Boboli 1/43-502 Czechowice-Dziedzice/tel./fax: (032)-215-33-67

Dom Rekolekcyjny św. Józefa w Czechowicach-Dziedzicach został otwarty 8 grudnia 1905 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Działalność domu była odpowiedzią na apel papieża Leona XIII, wzywającego do duszpasterstwa robotników zagrożonych komunizmem.

Rozwijającą się pracę rekolekcyjną przerwano 2 września 1939 roku, kiedy to Niemcy zamienili budynek placówki na „mały obóz koncentracyjny”, głównie dla kobiet i dzieci. Jezuitów aresztowano i wywieziono do Dachau. Zakonnicy powrócili do placówki w 1945 roku. Dom wyremontowano i ponownie rozpoczął on swoją działalność.

Aby nie dopuścić do przejęcia budynku przez władze komunistyczne, w 1951 roku przy kaplicy rekolekcyjnej bp Stanisław Adamski erygował nową parafię. Od tej pory prowadzi się tu zarówno pracę rekolekcyjną, jak też duszpasterstwo parafialne.

W 1988 roku, w 50. rocznicę kanonizacji i sprowadzenia do Polski relikwii św. Andrzeja Boboli, został poświęcony plac pod budowę nowego kościoła pod jego wezwaniem. W 1998 roku świątynię konsekrował ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy.

W domu prowadzone są rekolekcje 30-dniowe (ignacjańskie), kapłańskie, małżeńskie, dla referentek powołaniowych, oraz sesje weekendowe i kursy przedmałżeńskie.

fot. Catholic Exchange