Opłatek dla rodzin

• 14 stycznia 2018, Robert Karp

„Kościół, w którym grzesznik czuje się nieswojo i obco, to z całą pewnością nie jest Kościół Ewangelii” – podkreślił bp Piotr Greger, który spotkał się 13 stycznia w Bielsku-Białej na opłatku z przedstawicielami duszpasterstwa rodzin. Doradcy życia rodzinnego wraz z rodzinami i słuchaczami Studium Teologii Rodziny uczestniczyli w Eucharystii i wspólnym kolędowaniu.

Podczas Mszy św. w kaplicy kurialnej bp Greger odnosząc się do ewangelicznej sceny powołania Lewiego, zachęcił, być uczyć się z niej właściwych odniesień do grzesznika, „poprawnego traktowania człowieka uwikłanego w zło”. „Kościół, w którym grzesznik czuje się nieswojo i obco; gdzie doznaje odrzucenia, a nie towarzyszenia; gdzie brakuje dla niego czasu na wysłuchanie; gdzie osąd dominuje nad miłosierdziem – to z całą pewnością nie jest Kościół Ewangelii” – dodał, zauważając, że są to ważne wskazania dla ludzi, którym troska o rodzinę – własną i jakąkolwiek inną – jest sprawą priorytetową.

Biskup zauważył, że do kurialnych wydziałów duszpasterstwa rodzin w całej Polsce przychodzą wciąż ludzie, którzy w swoich rodzinach przeżywają czas kryzysu, załamania, zniewolenia, uzależnienia.

„Przychodzą w przekonaniu, że znajdą tam oczekiwaną pomoc. Dla tych ludzi trzeba mieć czas, trzeba ich z uwagą wysłuchać, trzeba na nich z miłością spojrzeć, jak Jezus na Lewiego, i zaprosić, aby kroczyli drogą Ewangelii. Niczego lepszego nie wymyślimy; droga Jezusa powołującego apostołów to droga Ewangelii. To jedyna słuszna droga wszystkich obszarów naszego pasterskiego oddziaływania, to jedyna droga będąca ciągłym otwarciem na człowieka i każdą wspólnotę rodzinną” – zapewnił.

Eucharystię z biskupem koncelebrowali m.in. ks. Franciszek Płonka – wieloletni diecezjalny duszpasterz rodzin i ks. Tomasz Gorczyński – obecny duszpasterz rodzin w diecezji bielsko-żywieckiej.

Po Mszy św., w czasie której polecano Bogu wszystkich przynależących do duszpasterstwa, spotkanie było kontynuowane przy wspólnym stole. Tę część rozpoczęły życzenia dla księdza Franciszka Płonki z okazji jego 77. rocznicy urodzin. Potem był czas na łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, wspólne kolędowanie wraz z rodzinnym zespołem muzycznym oraz ożywione rozmowy.