Ponad 200 tys. podpisów pod inicjatywą „Zatrzymać aborcję”

• 19 października 2017, Robert Karp

Zebrano już ponad 200 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą „Zatrzymać aborcję”. Projekt polega na wykreśleniu z polskiego prawa zapisu o aborcji eugenicznej, czyli możliwości zabijania dziecka ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. W wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę, jeśli zostanie ona przegłosowana w parlamencie i trafi na jego biurko.

– Z radością informujemy, że pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję” zebrano już 204 tys. 91 podpisów – poinformowała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk dyrektor CitizenGO Polska. Podkreśliła, że jest to ponad dwukrotność wymaganej ustawą liczby podpisów, a zatem gwarancja, że parlament będzie zobligowany do zajęcia się sprawą.

– Dziękujemy za dotychczas zebrane podpisy i prosimy o jeszcze większą mobilizację, aby pod inicjatywą podpisały się kolejne setki tysięcy Polek i Polaków, którzy nie zgadzają się na zabijanie dzieci poczętych ze względu na podejrzenie choroby – zaznaczyła dyrektor CitizenGO Polska.

– Chciałabym bardzo poprosić Państwa o pomoc w przeprowadzeniu zbiórek w parafiach diecezji. Wystarczy porozmawiać ze swoim księdzem proboszczem, poprosić go o zgodę na przeprowadzenie zbiórki, ustalić konkretną datę zbiórki, uzyskać zgodę na to, żeby informacja o niej została ogłoszona w czasie ogłoszeń parafialnych, skrzyknąć kilkoro znajomych lub poprosić o pomoc lokalne ruchy parafialne i w określoną niedzielę zbierać podpisy po Mszach Świętych. Ucieszymy się, jeśli napiszą nam Państwo, że taką zbiórkę udało się przeprowadzić lub zaplanować. Bardzo proszę też o zbieranie podpisów wśród rodziny, znajomych i sąsiadów.

Kartę, na której należy zbierać podpisy, można pobrać ze strony: http://zatrzymajaborcje.citizengo.org/wp-content/themes/citizengo_polska/images/Karta_podpisow.pdf

„Zatrzymaj aborcję” jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Ma ona jeden postulat – wykreślenie aborcji eugenicznej z polskiego prawa, czyli możliwości zabijania dziecka, ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. – To jest przepis, na mocy którego zabija się 95 proc. dzieci poczętych w polskich szpitalach. Z danych Ministerstwa Zdrowia z 2016 roku wynika, że na 1098 aborcji 1042 dotyczyło właśnie podejrzenia choroby lub niepełnosprawności – zauważyła Korzekwa-Kaliszuk.

Na terenie Bielska-Białej i okolic działają oddziały Fundacji Życie i Rodzina, skupiające zaangażowanych, młodych Polaków, dla których wartość życia jest sprawą fundamentalną. Do nich też można kierować pytania ws. akcji, kontaktować się w przypadku chęci zorganizowania zbiórki podpisów w swojej parafii, środowisku.

Namiary na koordynatora regionalnego Fundacji Życie i Rodzina: Łukasz Duda, e-mail: lukasz.duda@zycierodzina.pl