Rekolekcje dla mam z małymi dziećmi

• 25 marca 2017, Robert Karp

Rekolekcje dla mam z małymi dziećmi

Taki widok w kościele to rzadkość – zabawki na dywanie rozłożonym pod amboną i grupa małych dzieci beztrosko bawiących się ze sobą. A wokół matki wsłuchane w słowa rekolekcjonisty i dyskretnie zerkające na swoje pociechy. W czwartek 23 marca br. w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje dla mam z dziećmi pod hasłem: „Idźcie i głoście”. W spotkaniu uczestniczyły mamy z dziećmi z różnych rejonów Śląska Cieszyńskiego.

To już trzecia edycja rekolekcji, które w tym roku poprowadził dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody ks. dr Przemysław Sawa wraz z członkami wspólnoty.

Zebranych na czwartkowej modlitwie powitał ks. proboszcz Jacek Gracz, który przypomniał, że w tym roku hasłem roku duszpasterskiego są słowa: „Idźcie i głoście”. „Czas rekolekcji, to czas przygotowania się do głoszenia. A Wy, Drogie Panie, Drogie Mamy, macie o czym głosić całemu światu. Przede wszystkim o tym, że Bóg stworzył tak wspaniałą istotę, jaką jest kobieta. I nie da się jej zastąpić, zwłaszcza jako matki” – zauważył ks. proboszcz Jacek Gracz.

Dzieci bawiły się zabawkami na dywanie pod amboną. A w zakrystii był przygotowany przewijak dla dzieci. Ksiądz rekolekcjonista w kazaniu nawiązywał do tematyki głoszenia. Zwracał uwagę, że przemiana duchowa, będąca reakcją na słowo Boga, prowadzi do chęci ewangelizowania i dzielenia się Dobrą Nowiną. „Nie trzeba mówić słowami. Można mówić gestami – można mówić przytuleniem. Uczcie od początku swoje dzieci modlitwy serca, modlitwy, która jest mówieniem do Boga i słuchaniem Boga. Uczcie, żeby powiedziały swoją modlitwę, czasem nieporadną, ale taką od serca. Uczcie je modlić się tym, czym żyją, bo tak się tworzy relacja, miłość. Kiedy kochasz swojego męża, jesteś z nim w relacji, to przecież rozmawiacie. Relacji nie budujemy tylko przez wielkie wydarzenia, imprezy rodzinne. Relacje budujemy przez codzienność, a nie tylko w niedzielę. Czy masz relację z Bogiem?” – pytał ks. Sawa zgromadzonych w kościele.

Pod koniec Mszy św. ks. dr Przemysław Sawa pobłogosławił matki i dzieci obecne w kościele. Rekolekcje zostały zorganizowane z inicjatywy Wspólnoty Matek w Modlitwie „Miriam”.

Fot. Monika Jaworska „Niedziela na Podbeskidziu”/ox.pl