SANKTUARIA PAŃSKIE

1. Bielany, Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego – potwierdzone Dekretem 124/2000 z dnia 23 lutego 2000r.
  2. Kęty, Sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele sióstr klarysek pw. Trójcy Przenajświętszej – Dekret z dnia 26 października 1999 r.

SANKTUARIA MARYJNE

Wizerunki koronowane koronami papieskimi:

1. Bielsko-Biała Hałcnów, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – BAZYLIKA
  2. Rychwałd, Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, Pani Ziemi Żywieckiej – BAZYLIKA
  3. Szczyrk, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Wizerunki koronowane koronami biskupimi:

1. Chybie, Sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej
  2. Cieszyn, Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej – Dekret L.dz. 1017/02 z 16 grudnia 2002 roku
  3. Kozy, Sanktuarium (kapliczka) Matki Boskiej Koziańskiej (U Panienki nieopodal kamieniołomu)
  4. Przyłęków, Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
  5. Rajcza, Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej

Wizerunki cieszące się kultem aspirujące do koronacji

1. Kończyce Małe, Sanktuarium Matki Bożej Kończyckiej – Dekret L.dz. 972/99 z 26 października 1999 roku
  2. Inwałd, Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej – Matka Boża Zbójnicka
  3. Czaniec, Sanktuarium Matki Bożej Czanieckiej – niepoświadczone dokumentem
  4. Oświęcim, Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

SANKTUARIA KU CZCI ŚWIĘTYCH

1. Pierściec, Sanktuarium Świętego Mikołaja
  2. Strumień, Sanktuarium Świętej Barbary
  3. Szczyrk, Sanktuarium Świętego Jakuba
  4. Wilamowice, Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
  5. Skoczów, Sanktuarium Świętego Jana Sarkandra – Dekret L.dz. 374/12 z 16 maja 2012 roku

MIEJCA W KTÓRYCH TRWA LUB ROZWIJA SIĘ KULT

Są to miejsca, które pełnią podobną rolę jak sanktuarium, nie posiadają jednak kanonicznej aprobaty.

1. Kęty – kult MB Pocieszenia,  obraz  z lat 1460-1470 – koronowany koronami biskupimi 18 IX 1988 r., kard. Franciszek Macharski.
  2. Ustroń-Hermanice, kościół NMP Królowej Polski (OO. Dominikanie), obraz Matki Bożej „Słowa Bożego”, przeniesiony z konwentu dominikańskiego w Gidlach w marcu 1992 r., średniowieczny, przemalowany w XVIII w. w typie Matki Boskiej Śnieżnej, niekoronowany.
  3. Kęty – kult św.  Jana Kantego
  4. Oświęcim – kult św. Maksymiliana Marii Kolbego