Kazanie na dziś:

Kiedy wychodzą na jaw grzechy szanowanej osoby, zastanawiamy się nad wartością jej słów. Jezus mówi, że brak świadectwa faryzeuszy nie obniża znaczenia głoszonej przez nich nauki. »»

Sienna: szkolne jasełka i spotkanie Kawalerów Orderu Uśmiechu

Uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Siennej na Żywiecczyźnie świętowali 29 stycznia 10-lecie nadania szkole imienia księdza-poety. Z tej okazji na szkolnym spotkaniu opłatkowo-kolędowych pojawił się rzecznik praw dziecka Marek Michalak i czworo Kawalerów Orderu Uśmiechu z Żywiecczyzny. Wśród zaproszonych gości był także biskup Tadeusz Rakoczy.

a

Wszyscy zobaczyli przygotowane przez dzieci jasełka, w których nie zabrakło odwołań do poezji ks. Twardowskiego. Ordynariusz bielsko-żywiecki nie ukrywał swego zachwytu nad rozmachem inscenizacyjnym przedstawiania i gratulował talentu młodym aktorom. „Trzeba dopiero ciszy, żeby to wszystko w sobie utrwalić, a jednocześnie otworzyć na ukazaną tu ewangeliczną tajemnicę. To wszystko, co tu przeżyliśmy, mówi nam, jaka jest ta szkoła, jaki jest jej program, i jakie są możliwości człowieka - uczniów i uczennic. Zapewne trudziliście się i czasem było nawet przykro, żeby nauczyć się, spotkać się, przygotować, ale teraz przeżywamy i widzimy, ile radości na waszych twarzach, w oczach, i w nas wszystkich, którzy patrzyliśmy. Taki jest szkolny trud rozwoju człowieka: trud ofiara wysiłek, ale i radość z owoców” – mówił biskup, zwracając się do dzieci i nauczycieli. Duchowny przypomniał też określenie Jana Pawła II, który nazywał dzieci "uśmiechem nieba powierzonym ziemi".

a

Także Marek Michalak nie ukrywał, że jest pod wrażeniem tego, co przedstawiły w jasełkach dzieci. Rzecznik, który się spotkał też z przedstawicielami samorządów szkolnych z gminy Lipowa w Siennej, zauważał, że Żywiecczyzna obfituje w osoby mocno zaangażowane w bezinteresowną pracę na rzecz drugiego człowieka. Dowodem tego są cztery osoby z tego regionu wyróżnione Orderem Uśmiechu. Są to: nauczycielka i społecznik, Władysława Klinowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej, Władysława Deka, lekarz z Żywca Janusz Wyrwalski oraz proboszcz parafii w Leśnej, znany z propagowania transplantacji jako nowej formy ewangelizacji, ks. Piotr Sadkiewicz.

a

Order Uśmiechu to honorowe odznaczenie nadawane od 1968 r. za działalność na rzecz dzieci, przyznawane na ich wniosek dzieci przez Kapitułę Orderu Uśmiechu. W 1979 r. sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę i patronat objął nad nim UNICEF. Dzieci uhonorowały tym niezwykłym odznaczeniem już 951 osób z całego świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, prof. Zbigniew Religa czy Steven Spielberg.

Dodano: 30 stycznia 2013
Autor: Robert Karp()