11 lutego XXV Światowy Dzień Chorego

  • 6 lutego 2017, Robert Karp

Msze św., odwiedziny chorych przez duszpasterzy i biskupów w szpitalach, bezpłatne porady lekarskie oraz zbiórki na leczenie i rehabilitację dzieci – to stałe punkty diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorych. W sobotę 11 lutego i dniach kolejnych odbędą się one już po raz dwudziesty piąty, a w ich przygotowanie włączają się zakony, hospicja, medycy oraz wspólnoty parafialne. Organizatorzy apelują o jak najliczniejszy udział zwłaszcza osób chorych oraz o pomoc w ich dotarciu na Eucharystie.

W orędziu na XXV Światowy Dzień Chorego papież Franciszek na kanwie tegorocznego tematu obchodów („Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”) przypomina, że dzień ten jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych, a ogólniej rzecz biorąc cierpiących. Jednocześnie zachęca tych, którzy poświęcają się na ich rzecz, począwszy od ich rodzin, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom.

W orędziu papież ponowił także swoją modlitewną solidarność i poparcie dla lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich mężczyzn i kobiet konsekrowanych zaangażowanych w posługę chorym i cierpiącym; dla instytucji kościelnych i świeckich, które działają w tym obszarze; a także dla rodzin, które z miłością opiekują się swoimi chorymi krewnymi.

W diecezji bielsko-żywieckiej o godz. 10.00 zostanie celebrowana Msza św. w oświęcimskim Szpitalu Powiatowym (ul. Wysokie Brzegi 4, Oświęcim), a o godz. 14.00 Eucharystia będzie sprawowana w Beskidzkim Centrum Onkologii (Bielsko-Biała, ul. Wyzwolenia 18). Liturgiom będzie przewodniczył bp Piotr Greger, który odwiedzi także chorych w salach szpitalnych.

Obchodzony w tym roku po raz dwudziesty piąty Światowy Dzień Chorego przypada zawsze 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie papieża.

Dzień ten jest co roku obchodzony na poziomie diecezjalnym, a w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W tym roku uroczystości odbędą się w Lourdes. Będzie w nich uczestniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa. Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.

rk, KAI