400. rocznica śmierci Męczenników Koszyckich

• 7 września 2019, Robert Karp

W Koszycach na Słowacji odbyły się 7 września 2019 r. uroczystości 400. rocznicy śmierci Męczenników Koszyckich. Biskupi z diecezji, z którymi związani byli męczennicy – ze Słowacji, Węgier, Chorwacji, Czech i Polski – wspólnie dziękowali Bogu za wierność i odwagę w wyznawaniu wiary tych trzech ofiar antykatolickich prześladowań w XVII wieku. Uroczystościom w koszyckiej katedrze św. Elżbiety przewodniczył arcybiskup Bernard Bober, a wśród uczestników był m.in. bp Roman Pindel, który wnioskował w Sejmiku Województwa Śląskiego, by bieżący rok 2019 był Rokiem Świętego Melchiora Grodzieckiego. Sobotnia uroczystość zakończyła zarazem Jubileuszowy Rok Świętych Koszyckich Męczenników.

W homilii abp Bober zaznaczył, że współcześnie chrześcijanie na całym świecie cierpią z powodu swojej wiary. Podkreślił, że Koszyce wyrosły z krwi męczenników, która dziś łączy wiele narodów, przynosi pokój i wpływa na wzajemne zrozumienie.

– Koszycka metropolia wyrosła dosłownie z krwi Chrystusa i krwi męczenników. Ich krew nie była krwią Słowaków, ponieważ męczennicy z Koszyc nie byli Słowakami i przybyli tu nie tylko dla Słowaków, ale także dla Węgrów, Niemców, Polaków (…) Drodzy bracia i siostry, potrzebujemy żywych świadków, którzy dziś powiedzieliby na głos: Nie wstydzę się bycia chrześcijaninem – katolikiem! Nie przesłaniam ludzkich niepowodzeń i grzechów członków mojego Kościoła, ale chcę być jednym z pierwszych, który przyczynia się do jego odrodzenia i oczyszczenia!

Męczennicy koszyccy to święci Kościoła katolickiego: Melchior Grodziecki SJ, Stefan Pongracz SJ i Marek Križ, kanonik. W czasie wojny trzydziestoletniej, gdy Jerzy Rakoczy zdobył Koszyce, byli na zamku. 7 września 1619 napastnicy dostali się tam, aresztowali ich i wydali na nich wyrok śmierci, co miało być karą za ich kontakty z katolicką Polską i zwalczanie protestantyzmu. Kanonika zamordowali od razu, natomiast jezuitów torturowano, aby zmusić ich do wyrzeczenia się wiary, gdy to nic nie dało, a torturowani nie mieli już sił, odrąbano im głowy toporem. Takie postępowanie oburzyło nawet ludność protestancką.

W rokowaniach z Bethlenem posłowie cesarza Ferdynanda II uzyskali wydanie ciał męczenników, które pogrzebano w okolicach Preszowa. W 1635 r. ciała przeniesiono do Trnawy.

Męczennikom koszyckim ludność Słowacji, Moraw, Węgier i Śląska przypisywała liczne cuda i łaski. Doprowadziły one do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego już w 1628 roku. Męczennicy beatyfikowani zostali 15 stycznia 1905 r. przez papieża Piusa X w Rzymie, a kanonizowani 2 lipca 1995 r. w Koszycach na Słowacji przez Jana Pawła II.

fot. ks. Piotr Góra