60 lat dominikanów w Korbielowie

  • 27 lipca 2018, Robert Karp

Jubileusz 60 lat swego przybycia do Korbielowa świętują dominikanie i wierni parafii w Beskidzie Żywieckim. Przez ponad pół wieku pracowało tu około 50 ojców i braci z Zakonu Kaznodziejskiego.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną 30 lipca rekolekcje o symbolice gestów używanych we Mszy św. Wygłosi je o. Benedykt Malewski OP. 2 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów, Mszę św. sprawować będzie o. Paweł Kozacki OP. Ojciec prowincjał modlić się będzie w intencji wszystkich braci pracujących w Korbielowie od 1958 roku.

5 sierpnia zaplanowano odpust parafialny połączony z piknikiem. W tym dniu kazania wygłosi o. Marek Urbanowski OP. W uroczystość św. Dominika, 8 sierpnia, Mszy św. przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Dominikanie przybyli do Korbielowa 6 grudnia 1958 roku. Pierwszym duszpasterzem korbielowskiego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny został ojciec Antoni Wiśniewski OP. Zamieszkał na plebani, której budowę rozpoczęto w 1953 roku.

W 1960 roku w Korbielowie utworzono filię parafii jeleśniańskiej, zaś o. Antoni został jej administratorem. Praca braci przy kościele w Korbielowie na tyle nie spodobała się władzom komunistycznym, że te za wszelką cenę dążyły do usunięcia dominikanów z miejscowości.

Jednym z najważniejszych momentów w historii parafii w Korbielowie była wizyta metropolity krakowskiego. Karol Wojtyła gościł we wspólnocie 1 maja 1978 roku, pięć miesięcy przed wyborem go na papieża.

Korbielowska parafia u stóp beskidzkiego Pilska została erygowana 7 października 1993 roku. Na jej obszarze mieszka ok. 1200 osób. Murowany kościół parafialny konsekrował bp Tadeusz Rakoczy 19 sierpnia 2000 roku.

W głównym ołtarzu kościoła umieszczono obraz Najświętszej Marii Panny. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1691 roku. Pierwotnie był on wystawiony w dominikańskim kościele w Bohordczanach w diecezji lwowskiej. Cudownie ocalany wizerunek w 1944 roku przeniesiono do dominikańskiego klasztoru w Jarosławiu. Dopiero stamtąd w 1974 roku trafił do Korbielowa.

Na terenie parafii znajduje się także wzniesiona w 1875 roku murowana kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Korbielowie-Kamiennej; oraz dwie kaplice: w Korbielowie Górnym, pw. NMP Częstochowskiej, murowana, zbudowana w 1886 roku; oraz w Korbielowie Dolnym, drewniana, powstała w 1866 roku.

Przy parafii leżącej nieopodal granicy polsko-słowackiej działa dom rekolekcyjny im. o. Jacka Woronieckiego. Obecnie posługę w Korbielowie pełni ośmiu braci.