700 lat pod opieką Zbójeckiej Pani w Inwałdzie

• 9 września 2018, Robert Karp

Parafia pw. Narodzenia NMP w Inwałdzie – leżąca na granicy diecezji bielsko-żywieckiej i krakowskiej – świętowała 9 września 700 lat swego istnienia. W beskidzkim sanktuarium Matki Boskiej Zbójeckiej bp Roman Pindel dziękował za Bożą opiekę nad wspólnotą żyjących i zmarłych wiernych oraz wszystkich pielgrzymów, którzy nawiedzali w przeszłości świątynię.

W homilii biskup bielsko-żywiecki nawiązał do wezwania inwałdzkiej świątyni i wyjaśnił, w jaki sposób najważniejsza kobieta w dziejach zbawienia, matka Jezusa, Maryja wchodzi w wielkość swojej poprzedniczki, starotestamentalnej Miriam – siostry Mojżesza i Aarona – i jednocześnie przewyższa ją.

„Możemy w tym dostrzec zamiar Boży, aby poprzez pierwszą Miriam Bóg chciał przygotować wielkość drugiej kobiety, Maryi, jakby chciał nas przygotować na to, co się będzie działo na kartach Ewangelii, w życiu Jezusa i Maryi” – zaznaczył i przypomniał, że Maryja jest matką Syna Bożego, który ma prawo nowelizować to, co ustanowił na wieki dla Izraela Mojżesz.

„Przekonujemy się, jak Bóg wybrał jedną Miriam dla dokonania wielkich rzeczy podczas niewoli egipskiej i wędrówki przez pustynię, ale jeszcze bardziej wybrał, aby jeszcze bardziej zaznaczyć swą łaskawość, matkę Jezusa” – dodał biskup, dziękując podczas Eucharystii za 700 lat wstawiennictwa i opieki Maryi nad inwałdzką wspólnotą.

Przy ołtarzu wraz biskupem modlili się kapłani z terenu dekanatu andrychowskiego, księża rodacy oraz ci, którzy w przeszłości pracowali w parafii inwałdzkiej. Sumę odpustową zakończyła procesja eucharystyczna i błogosławieństwo.

Wśród uczestników modlitwy jubileuszowej był m.in. 75-letni Bronisław Mydlarz. Od 55 lat jest kościelnym, od dwóch lat laureatem papieskiego odznaczenia „Pro Ecclesia et Pontifice”. „Jak zaczynałem, musiałem godzić prowadzenie dużego gospodarstwa z pomocą w kościele. Trudno to było pogodzić. Ale jakoś dawałem radę. Najbardziej może żona ucierpiała…” – wspomniał w rozmowie i przyznał, że mocno przeżył rekolekcje, które poprzedziły niedzielne uroczystości. Prowadził je ks. prof. Janusz Mastalski, rektor seminarium duchownego w Krakowie.

Proboszcz parafii w Inwałdzie ks. Piotr Liptak zwrócił uwagę, że usytuowany obok starego traktu krakowskiego kościół pw. Narodzenia NMP od roku przechodzi gruntowną konserwację. „Zaczęliśmy od wymiany pokrycia dachowego, ale będzie dalszy ciąg: osuszanie ścian i fundamentów. Jak to zrobimy, będziemy remontować środek. Z pewnością prace potrwają jeszcze kilka lat” – zaznaczył i przypomniał, że obecna, późnobarokowa świątynia została wzniesiona w miejscu dawnego drewnianego kościoła w latach 1747-1750. „Ta świątynia to swoista wizytówka dekanatu andrychowskiego i  diecezji” – dodał kapłan. Przyznał, że sam jest wciąż pod urokiem piękna tego kościoła.

W ramach uroczystości jubileuszowych i projektu realizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II na ścianie kościoła odbyła się niedawno prezentacja multimedialna „Szlak Maryjny – Światło ze Wschodu”, połączona z koncertem zespołów folklorystycznych.

W ołtarzu głównym inwałdzkiej świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, malowany temperą na desce dębowej. Nieznane są data powstania i nazwisko autora obrazu. Wizerunek, zgodnie z legendą, miał ofiarować kościołowi herszt węgierskich zbójników Lajos na początku XVII w. We śnie ukazała się sama Matka Boża i zrabowany wcześniej obraz kazała zanieść do kościoła. Wkrótce obraz zasłynął licznymi łaskami.