Biskup, wspólnoty i ich miejsce w Kościele

• 6 października 2019, Robert Karp

O tym, gdzie jest miejsce wspólnot ewangelizacyjnych w Kościele i parafii, o historii, ale także o praktyce dnia codziennego życia wspólnot mówił bp Roman Pindel, który był gościem dnia skupienia zorganizowanego 5 października 2019 r. przez „Krzew Winny” – wspólnotę złożoną w większości z byłych uczestników kursu Alpha – w parafii św. Marcina w Jawiszowicach. W wydarzeniu udział wzięło ponad 120 osób z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej oraz archidiecezji katowickiej i krakowskiej.

Jak przyznał w rozmowie bp Pindel, który podczas całodziennego spotkania wygłosił konferencję oraz homilię, a także sprawował Mszę św., w inicjatywie chodziło o pokazanie możliwości i zobowiązań wspólnoty wobec Kościoła. „Z drugiej strony, wspólnota to miejsce rozumiane jako zadanie i wyzwanie dla jej członków. Ich stopień zaawansowania w wierze może być różny” – wyjaśnił ordynariusz. W swej konferencji biskup pokazał, jak pierwsza wspólnota żyjąca w Jerozolimie przez samo świadectwo swojego życia dokonuje ewangelizacji.

„Ci pierwsi chrześcijanie, którzy wyszli z Wieczernika, żyją tak, że inni są zainteresowani włączeniem do wspólnoty. Właściwie bez żadnej ewangelizacji, rozumianej współcześnie, ta wspólnota rośnie” – stwierdził hierarcha, który był niegdyś przez długi czas odpowiedzialny w Krakowie za wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

Wśród uczestników spotkania byli członkowie wspólnot formacyjno-ewangelizacyjnych z terenu macierzystej diecezji bielsko-żywieckiej, ale także z Ćwiklic na terenie archidiecezji katowickiej oraz Wadowic, Krakowa czy Libiąża na terenie archidiecezji krakowskiej. Uczestnicy dnia skupienia wspólnie uwielbiali Boga śpiewem, adorowali Najświętszy Sakrament, przez ponad godzinę modlili się także w ciszy wraz z biskupem. Mogli uczcić relikwie św. s. Faustyny, której wspomnienie liturgiczne przypadało na ten dzień. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo i rozesłanie. Była też okazja do nieformalnych rozmów i wymiany doświadczeń przy kawie.

Przedstawiciel jawiszowickiej wspólnoty Piotr Pastuszka przyznał, że uderzyły go słowa biskupa o tym, jaka wspólnota powinna być. „Chodzi o to, że jej centrum powinien być Pan Jezus. On nam daje światło, wokół którego się gromadzimy. Słuchaliśmy o tym, jak wzrastać we wspólnocie, jak ją rozumieć i jak ważne jest rozeznawanie tych aspektów” – zrelacjonował, kładąc nacisk na aspekt posłuszeństwa wobec pasterzy, który powinien cechować wspólnotę. „Aby to posłuszeństwo w nas pracowało, musimy się spotykać, rozmawiać, a przede wszystkim słuchać naszego pasterza” – sprecyzował i przyznał, że doświadczenie biskupa jest bezcenne pod tym względem.

„Biskup daje cenne uwagi, które powinny w nas pracować. Jest tu trochę porad, jak wzrastać w tej wspólnocie, jak słuchać się wzajemnie, słuchać pasterza” – stwierdził i podkreślił, że owocem wzrastania we wspólnocie są konkretne zaangażowania, jak choćby ewangelizacja w więzieniu.

Ilona Wadoń, odpowiedzialna we wspólnocie za diakonię muzyczną, przyznała, że kurs Alpha dla większości członków „Krzewu Winnego” był etapem wzrastania w wierze. „Zawiązaliśmy w pewnym momencie wspólnotę formacyjno-ewangelizacyjną. Chcemy dawać jak najwięcej innym, przychodzą do nas ludzie z różnych miejsc. Wspólnie pragniemy wzrastać w wierze. Osobiście potrzebuję wspólnoty, by się ciągle nawracać. To formacja na lata. Na pewno nie chcemy, by było to towarzystwo wzajemnej adoracji” – zapewniła.

W kazaniu podczas Mszy św. bp Pindel wskazał trzy poziomy funkcjonowania wspólnoty w Kościele – pojedynczego człowieka, rodziny, w której człowiek żyje, oraz parafii, w której tworzy się konkretna wspólnota. „Wspólnota musi być bardzo czujna na to, co się dzieje, na sytuacje zagrożenia jedności, niesprawiedliwości, wypalenia, napięć, niedopatrzenia wobec takiej czy innej grupy, osoby. Musi być czujna wobec osób, które mogą stanowić naturalne źródło konfliktu czy niezadowolenia” – przestrzegł, zachęcając wspólnoty, by z jednej strony były otwarte na podpowiedzi Ducha Świętego, a jednocześnie czerpały ze słowa Bożego i tradycji Kościoła.

Gospodarz spotkania ks. Henryk Zątek, proboszcz jawiszowickiej parafii św. Marcina, wytłumaczył, że pomysł dnia skupienia wyrósł z pragnienia członków wspólnoty, by usłyszeć od biskupa odpowiedź na pytanie, co zrobić, by dobrze działać w Kościele. „Żeby nie wyjść poza ortodoksję, by nie wyciągać ludzi poza Kościół, jak funkcjonować w dzisiejszych czasach niewiary” – dodał i podkreślił, że „Krzew Winny” to grupa Bożych ludzi, którzy ciągną i mobilizują innych. „Ciągną też i proboszcza” – dodał z uśmiechem.