Błogosławieństwo i Koronka do Bożego Miłosierdzia z wieży konkatedry w Żywcu

• 30 marca 2020, Robert Karp

Od niedzieli 29 marca 2020 r. codziennie, tuż przed Godziną Miłosierdzia, duszpasterze konkatedralnej parafii Narodzenia NMP w Żywcu będą się wspinać po 218 schodach, by z balkonu na wieży kościoła błogosławić mieszkańców miasta Najświętszym Sakramentem.

Ksiądz proboszcz Grzegorz Gruszecki z Najświętszym Sakramentem w monstrancji, a także ks. Grzegorz Kierpiec i kleryk Łukasz Raczek w niedzielę po raz pierwszy wspięli się na wieżę konkatedry. Na tarasie widokowym odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, prosząc o umocnienie w czasie epidemii dla mieszkańców Żywca i błogosławiąc miasto na cztery strony świata. Zamierzają tak robić codziennie o godz. 15.00 aż do dnia ustania epidemii.

Jak zauważył ks. Grzegorz Gruszecki, konkatedralna wieża stanowi swoisty symbol Żywca. „Pokazuje nam kierunek naszego życia – wskazuje na niebo, na nasz cel. Pokazuje, że Pan Bóg jest ponad tym wszystkim, że On jest i Alfą, i Omegą, że jest silniejszy niż zło i choroba” – wyjaśnił i dodał, że wieża jest symbolem bliskości i wielkości Pana Boga, ale też symbolem obronności.

„Jest też pięknym punktem widokowym, skąd widzimy cały Żywiec i okolice, nawet aż po Tatry. Mamy świadomość, że kiedy błogosławimy Najświętszym Sakramentem, Chrystus błogosławi tym wszystkim – dodaje im otuchy, dodaje im siły. Błogosławieństwo jest szczególnym znakiem bliskości Boga” – podkreślił kapłan, przypominając, że papież Franciszek zachęca, byśmy się nawzajem także błogosławili.

Inspiracją do błogosławienia z wieży były krakowskie Łagiewniki. Z tarasu wieży widokowej łagiewnickiego sanktuarium św. Jana Pawła II księża błogosławią Najświętszym Sakramentem miasto, archidiecezję, Polskę i świat. „To inicjatywa z potrzeby serca, że jesteśmy blisko, jesteśmy wspólnotą, mimo że na razie rozłączoną” – dodał ks. Gruszecki.

Dzięki zainstalowanej w konkatedrze kamerze, codziennie na stronie parafii można uczestniczyć we Mszach św., a także w nabożeństwach wielkopostnych w piątki i niedziele, a o 20.30 każdego dnia w Różańcu, odmawianym przez księży z parafii, by choć w ten sposób budować jedność.

Fot. Urszula Rogólska/Gość Niedzielny

film: Wiktor Martosz Beskid Live