Bp Greger do oazowiczów: nie wolno poddawać się ani małoduszności, ani pysze”

• 10 czerwca 2018, Robert Karp

„Jesteśmy wezwani do pełnienia woli Bożej, ale nie wolno nam poddawać się ani małoduszności, ani pysze” – zaapelował bp Piotr Greger, który 10 czerwca podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty sprawował Eucharystię w Porąbce. Spotkanie zgromadziło liczne osoby, którym charyzmat ruchu oazowego jest bliski.

W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej podkreślił, że ruch oazowy jest doskonałą formą uczenia się bogatej rzeczywistości, a zarazem tajemnicy Kościoła. „Ten ruch zawsze mnie fascynował, ponieważ ma opracowany przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego konkretny program, wychowujący nowego człowieka. Jeśli – zgodnie z tekstem dzisiejszej Ewangelii – uczeń Chrystusa ma być człowiekiem pełniącym wolę Bożą, trzeba dziś dziękować za owocny dar codziennego spotykania się z Jezusem obecnym w słowie Bożym podczas Namiotu Spotkania” – stwierdził, dzieląc się wspomnieniem oazowych spotkań sprzed lat w Koniakowie, Ustroniu, Wiśle i Brennej.

„Nigdy nie przyszło mi do głowy, nawet w najbardziej śmiałych przewidywaniach, że kiedyś te malownicze miejsca będą terenem diecezji, w której będzie mi dane pełnić posługę biskupią” – przyznał urodzony w Tychach duchowny.

Nawiązując do czytania dnia z Ewangelii, zwrócił uwagę, że bluźnierstwem przeciw Duchowi Świętemu jest uznawanie Jezusa za nieprzyjaciela ludzi, który chce ich zniewolić. „Chodzi zatem o taką interpretację, która ukazuje Jezusa jako wroga ludzkości. Ten grzech nie może zostać odpuszczony, ponieważ dotyczy relacji z Jezusem. Dopóki człowiek widzi w Jezusie Zbawiciela, tak długo prosi Go o przebaczenie. Jeśli jednak dostrzega w Nim nikczemnego niszczyciela, nie może dostąpić przebaczenia” – wyjaśnił i zaapelował, by pełniąc wolę Bożą, nie poddawać się ani małoduszności, ani pysze.

„Małoduszność bowiem nie pozwala uwierzyć w możliwość zwycięstwa nad grzechem i powrotu do Boga. Pycha zaś mocno ogranicza spojrzenie na świat naszych słabości i grzechów, więc jak wtedy myśleć realnie o nawróceniu” – uzasadnił i za św. Pawłem wezwał, by nie poddawać się zwątpieniu i wpatrywać się „nie w to, co widzialne, lecz w to, co niewidzialne”.

Bp Piotr Greger odprawił Mszę św. koncelebrowaną w kościele parafialnym w Porąbce z udziałem kapłanów zaangażowanych w krzewienie dzieła ks. Franciszka Blachnickiego.

Moderator diecezjalny oazy na Podbeskidziu, ks. Ryszard Piętka zaprosił przed ołtarz przedstawicieli oaz rekolekcyjnych, jakie będą tego lata prowadzone w Beskidach, by przyjęli błogosławieństwo od biskupa. Moderatorzy i animatorzy otrzymali z rąk hierarchy zapalone świece oaz średnich.

fot. ks. Sławomir Zawada