Bp Greger: z przykazaniami się nie dyskutuje, lecz się je przestrzega

  • 8 stycznia 2019, Robert Karp

„Pan Bóg dał nam przykazania nie po to, aby nas zniewalać, ale aby nas czynić wolnymi” – przypomniał biskup pomocniczy diecezji żywieckiej Piotr Greger, który 7 stycznia 2019 r. w Bielsku-Białej spotkał się na opłatku z członkami Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”. Z tej okazji hierarcha przewodniczył Mszy św. w kaplicy klasztoru sióstr serafitek w bielskim Hałcnowie.

Bp Greger zauważył, że dziś wielu ludzi poważnie się zastanawia nad potrzebą zachowywania Bożych przykazań, choć to właśnie przykazania prowadzą do wolności.

„Niczego lepszego nie wymyślimy od tego, co Pan Bóg dał nam w swoich przykazaniach. One nie są po to, aby z nimi dyskutować czy się nad nimi zastanawiać; Pan Bóg dał nam je po to, aby je przestrzegać” – wyjaśnił kaznodzieja i wskazał, że ustanowienie przykazań jest przejawem odwiecznej miłości Boga wobec każdego człowieka.

„To jeszcze jeden dowód troski o nasze zbawienie; to jeszcze jedno przypomnienie, że dziś jesteśmy w czasowym wymiarze chronosu, ale Bogu ogromnie zależy, aby wszyscy ludzie mogli doświadczyć kairosowego wypełnienia swojego istnienia w Jezusie Chrystusie” – dodał, przypominając o dwóch odrębnych pojęciach czasu – kategorii, która z jednej strony przemija, ale jednocześnie, w której wszystko się wypełnia.

Do bielskiej wspólnoty charyzmatycznej i ewangelizacyjnej „Mamre” należą małżeństwa i rodziny z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej. Wspólnota jest stowarzyszeniem wiernych o charakterze prorodzinnym i w swej duchowości korzysta z doświadczenia katolickiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Erygowana została dekretem arcybiskupa częstochowskiego w lutym 2000 r. Od października 2004 r., za zgodą biskupa Tadeusza Rakoczego, działa także w diecezji bielsko-żywieckiej. Formację ciągłą podjęło tu około stu dorosłych osób, które co dwa tygodnie spotykają się w małych grupach. Działa także diakonia charytatywna wspólnoty, która obejmuje opieką rodziny wielodzietne, osoby chore i bezdomne.

Nazwa wspólnoty nawiązuje do Księgi Rodzaju 18 i do Listu do Hebrajczyków 13,2. Wskazuje na gościnność, która przynależy do charyzmatu wspólnoty i jest jedną z form miłości i służby wobec potrzebujących.

fot. ks. Robert Kasprowski