Bp Greger: objawiający się światu Bóg nie komplikuje życia, ale je umacnia

• 6 stycznia 2019, Robert Karp

„Objawiający się Bóg będzie dla każdego człowieka zawsze jakimś zaskoczeniem, On zawsze przekracza nasze wyobrażenia o Nim” – podkreślił bp Piotr Greger, który 6 stycznia 2019 r. przewodniczył Eucharystii w kościele pw. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Msza św. zainaugurowała tegoroczny Orszak Trzech Króli w stolicy Podbeskidzia.

W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zaznaczył, jak ważne jest to, by ludzie światło narodzonego Jezusa Chrystusa rozpoznali i przyjęli. „Bóg po to przyszedł na świat, aby się objawić. Bóg daje się bowiem człowiekowi poznać, ogromnie Mu na tym zależy! Odkrywa przed człowiekiem najgłębsze tajemnice, objawia prawdę o tym, że łaska zbawienia staje się dostępna dla wszystkich. Bóg stał się Człowiekiem nie dla siebie samego, ale dla człowieka, ze względu na człowieka, w trosce o jego zbawienie” – podkreślił kaznodzieja, wskazując na przybywających ze Wschodu mędrców. „Dlatego dzisiejsza uroczystość jest dniem wielkiej nadziei dla wszystkich, którzy pragną spotkać Boga” – dodał.

Biskup wyjaśnił na czym polegała droga magów do rozpoznania przychodzącego Boga. Zauważył, że mogli oni czuć się rozczarowani po przyjściu do Betlejem, gdy zamiast Mesjasza zobaczyli niemowlę w ubogiej stajni. „A jednak za chwilę upadają na kolana i w składanych darach wyznają wiarę. Przed narodzonym Dzieckiem magowie padają na twarz. To istotny moment podkreślający hołd oddawany Bogu jako Królowi” – zaznaczył duchowny.

„Objawiający się Bóg będzie dla każdego człowieka zawsze jakimś zaskoczeniem. Bóg zawsze przekracza nasze wyobrażenia o Nim. Chcąc Go spotkać, trzeba być na to przygotowanym, gotowym do podjęcia koniecznej drogi. Jeśli doświadczamy zbawczego spotkania z Jezusem, to chcemy o Nim świadczyć jak tylko potrafimy najlepiej, aby innym wskazać drogę do Niego” – podkreślił i zachęcił, by udział w Orszaku trzech Króli był czasem świadectwa – „znakiem naszego wyjścia, będącego dowodem dyspozycyjności wobec Tego, który przychodzi niespodziewanie i czasem w sposób przez nas nieplanowany”.

„Przychodzi do nas, objawia się światu nie po to, aby nam komplikować życie, ale po to, aby nas umacniać. Narodzony Jezus niczego nam nie zabiera i w niczym nie ogranicza; przychodzi po to, aby dawać to, czego wszyscy na co dzień potrzebujemy” – zakończył hierarcha.

Po Mszy św. zaśnieżonymi ulicami Bielska-Białej przeszedł kolorowy Orszak Trzech Króli. Poprowadził go Rafał Sawicki, aktor Teatru Polskiego. W rolę Świętej Rodziny wcielili się Ewa i Jakub Kopaczkowie z 8-miesięcznym Samuelem. Do kolędowanie zachęcał zespół „Kamień Na Kamieniu” z parafii św. Małgorzaty.

Tegoroczny orszak w Bielsku-Białej po raz pierwszy zorganizowało Bielskie Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Światło”. Wśród uczestników kolorowego przemarszu były m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej „Skała” i przedszkola „Ziarenko”.

fot. Marian Szpak