Bp Greger: rozejrzyjmy się wokół siebie i głośmy Jezusa!

  • 6 stycznia 2018, Robert Karp

„Aby ewangelizować, nie trzeba daleko wyjeżdżać. Ludzi zrezygnowanych, wątpiących, niewierzących, poszukujących mamy wokół siebie, wystarczy się dobrze rozglądnąć!” – apelował bp Piotr Greger, który 6 stycznia przewodniczył Eucharystii w kościele pw. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Msza św. zainaugurowała tegoroczny Orszak Trzech Króli w stolicy Podbeskidzia.

W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, nawiązując do ewangelicznego obrazu, gdy mędrcy ze Wschodu ofiarowali Nowonarodzonemu dary, zwrócił uwagę, że żywa wiara domaga się nieustannej ofiary.

„Spotkanie Boga, a precyzyjniej, spotkanie z Bogiem, rodzi żywą wiarę i sytuuje człowieka w nowej perspektywie. Wówczas tracą na znaczeniu liczne problemy, przestają człowiekiem rządzić rozmaite ideologie, znika poczucie strachu i lęku” – przekonywał, wskazując, że szczytem drogi prowadzącej do Boga jest zdolność adorowania.

Zdaniem biskupa, Kościół jest wspólnotą, która szczególnie dziś mocą Jezusa zaprasza, by: przyjść i pokłonić się Panu. Wyjaśnił, że każdy jest wezwany do głoszenia Chrystusa. „Dlatego modlimy się dziś w intencjach misyjnych Kościoła; pamiętamy o naszych braciach i siostrach, którzy odkryli powołanie do posługi misyjnej i podejmują dzieło ewangelizacji – tak, jak chciał Chrystus – aż po krańce świata” – podkreślił.

„Aby ewangelizować, wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać. Ludzi zrezygnowanych, wątpiących, niewierzących, poszukujących mamy wokół siebie, wystarczy się dobrze rozglądnąć. To my musimy im głosić Jezusa, który dla nas się narodził” – zaznaczył. W opinii biskupa, radosny orszak wierzących ludzi, który przechodzi dziś ulicami Bielska-Białej, przypomina, że wychodzimy na spotkanie z Jezusem, „który do nas przyszedł w tajemnicy Bożego narodzenia, a dziś objawia się całemu światu”.

Po Mszy św. ulicami Bielska-Białej przeszedł Orszak Trzech Króli. Uczestniczyły w nim liczne rodziny, młodzież i dzieci. Śpiewano kolędy, a poszczególne części orszaku skandowały radosne hasła.

Barwny pochód, mający być manifestacją wiary, dotarł po kilkudziesięciu minutach na rynek Starego Miasta. Na Starym Rynku odbyło się kolędowanie z zespołem „Dzień Dobry”, a najmłodsi odgrywali jasełka. Wcześniej Trzej Królowie złożyli hołd Świętej Rodzinie.

fot. Marian Szpak