Bp Greger w Zebrzydowicach: jeśli nie pościsz, to na nic sensownego nie czekasz

• 5 marca 2017, Robert Karp

Wizytacja kanoniczna odbyła się w dniach 3 i 5 marca w parafii Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Biskup Piotr Greger spotkał się ze wspólnotą wiernych oraz kapłanami. Odwiedził chorych w domu, rozmawiał z uczniami i nauczycielami. Gościł w rodzinie wielodzietnej, rozmawiał ze służbą liturgiczną i grupami formacyjnymi działającymi w parafii. Była okazja do modlitwy podczas nabożeństw i Mszy. Udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży.

Podczas jednej z Eucharystii bp Greger nawiązał do dyskusji na temat postu, która, jak zauważył, zrodziła się z faktu, że Pan Jezus siedział przy jednym stole z grzesznikami, a to się faryzeuszom nie podobało. „To jest moment, w którym możemy ucieszyć się nie z tego, kim jesteśmy, ale z tego, kim dla mnie jest Pan Bóg. On jest Oblubieńcem grzeszników, jest lekarzem tych, który źle się mają. Zatem jest to czas, kiedy masz poczuć radość z faktu przebywania z Panem” – podkreślił biskup.

„Jeśli nie pościsz, to znaczy, że na nic sensownego nie czekasz, nie jesteś człowiekiem oczekiwania, nie ma w tobie ani grama tęsknoty. Tymczasem wspólnota Kościoła żyje w ciągłym napięciu, jest niezadowolona z tego, co ma, ciągle nienasycona, nieustannie w fazie oczekiwania. Jest sprawą nie podlegającą żadnej dyskusji, że zbawienie jest dokonane przez Chrystusa, ale w nas nie jest jeszcze dopełnione” – powiedział, zachęcając, by pogłębić postrzegania własnej praktyki wielkopostnego umartwienia. „To wcale nie musi być trudne doświadczenie, ale solidna lekcja postawy prawdziwego ucznia Chrystusa, który wie dlaczego pości i czego oczekuje” – dodał.

Fot. ks. Sławomir Zawada