Bp Pindel do dzieci i młodzieży: spróbujcie jeszcze bardziej należeć do mega-rodziny Bożej!

• 8 września 2018, Robert Karp

O tym, że Chrystus ogłosił dwa tysiące lat temu największą kartę wielkiej rodziny, oraz że słuchanie Boga i czytanie Jego słowa jest gwarancją przynależności do „mega-rodziny Bożej” zapewnił bielsko-żywiecki biskup Roman Pindel, który 8 września w Żywcu zainaugurował kolejny rok formacyjny z udziałem wspólnot dziecięcych oraz młodzieżowych. W żywieckim amfiteatrze pod Grojcem modlono się podczas Mszy św. i uwielbiano Boga podczas koncertu ewangelizacyjnego.

W homilii bp Pindel nawiązał do obchodzonego dziś w Kościele święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Duchowny zwracając się do dzieci i młodzieży, porównał udział w sobotniej liturgii do uczestnictwa w urodzinowym przyjęciu. „Zostaliśmy zaproszeni na urodziny Maryi. Przyszła na świat ponad 2 tys. lat temu. Nie jest ważne, ile już razy ludzie obchodzili Jej urodziny. Ważne, że Ona jest niezwykła” – zaznaczył kaznodzieja i nawiązał do słów Jezusa, który odpowiadając na słowa błogosławieństwa pod adresem Jego Matki, wskazał, że szczęśliwym może być każdy, kto „słucha słowa Bożego i zachowuje je”.

„Jezus w ten sposób ogłosił kartę wielkiej rodziny, największą kartę wielkiej rodziny. Może miliard będzie takich dorosłych, dzieci, młodych ludzi, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je. W ten sposób należą do rodziny Bożej, rodziny Jezusa. Każdy jest do niej zaproszony. Spróbuj słuchać Boga, czytać słowo Boże, spróbuj zrozumieć, co Bóg do ciebie mówi i spróbuj to zrobić. Już przez to należysz do wielkiej mega-rodziny Bożej” – podkreślił hierarcha i zaznaczył, że to Jezus pierwszy zaprosił wszystkich na urodziny Maryi”. „Maryja najbardziej z ludzi słuchała słowa Bożego i była najbardziej posłuszna” – dodał i poprposił, by przychodzić do Maryi nie tylko z okazji urodzin.

Biskup zwrócił uwagę, że słowa życzeń najlepiej wyrazić modlitwą kolekty. „Wszechmogący Boże, macierzyństwo Najświętszej Dziewicy stało się początkiem naszego zbawienia, + udziel swoim sługom łaski, * aby święto Jej Narodzenia utwierdziło nas w pokoju” – powtórzył biskup słowa z Mszału i zachęcił, by włączyć się w modlitwę i uczcić Maryję jako Matkę, Mamę Jezusa i Matkę Syna Bożego.

„Życzę wam, by te dzisiejsze urodziny Maryi były dobrym początkiem naszych spotkań w parafii, w szkole. Zaczynamy od urodzin Maryi, by jeszcze bardziej należeć do tej mega-rodziny Bożej.

Pod przewodnictwem biskupa ordynariusza uroczystą Eucharystię koncelebrowało ponad stu kapłanów z całej diecezji. Podczas liturgii podziękowano dekanalnym duszpasterzom młodzieży, którzy zakończyli posługę, a biskup wręczył nominacje ich następcom.

Inauguracja roku formacyjnego odbyła się po raz 26. w historii diecezji i po raz 5. w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem, w którym zmieściło się tym razem około 2 tys. osób. Byli to przedstawiciele większości wspólnot dziecięcych i młodzieżowych oraz członkowie Wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wśród uczestników inauguracyjnej modlitwy pojawili się reprezentanci Szkolnych Kół Caritas.

Ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży przyznał, że nowy rok formacyjny będzie przebiegał pod kątem modlitwy za ojców synodalnych, którzy niedługo zbiorą się w Rzymie, by obradować nt. młodzieży. „Będziemy się modlić w diecezji za to dzieło. Od 4 do 24 października codziennie w jednym z dekanatów planujemy czuwanie modlitewne w intencji synodu” – zapowiedział duchowny i zaznaczył, że specjalne całonocne czuwanie bielsko-żywieckiej młodzieży w intencji Synodu odbędzie się także 12-13 na Jasnej Górze.

Po liturgii, w koncercie ewangelizacyjnym wystąpił zespół SECiM, związany ze Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody. Spotkanie, które poprowadzili Rafał i Marta Sawiccy z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, zakończyło błogosławieństwo.