Bp Pindel na Górnym Borze: bądźmy wytrwali w wysiłku nawrócenia i zadośćuczynienia

• 7 października 2018, Robert Karp

„Obyśmy byli wytrwali w wysiłku nawrócenia i zadośćuczynienia, a do tego hojni w dawaniu tego, czym dysponujemy” – życzył parafianom bp Roman Pindel, który 6 października poświęcił kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie-Górnym Borze. Ordynariusz namaścił poświęconym olejem mensę ołtarza. Namaszczone zostały także zacheuszki – znaki krzyża, umieszczone w czterech miejscach skoczowskiej świątyni.

W homilii biskup wyjaśnił szczegółowo symbol zacheuszków. Przypomniał, że nazwa „zacheusz” pochodzi od postaci mężczyzny z Ewangelii św. Łukasza o imieniu Zacheusz. „Zapewne skojarzono fakt, że ewangeliczny bogaty celnik patrzył na Jezusa z wysokości drzewa i tam wypatrzył go przechodzący Chrystus. Tak zaczął się dialog Jezusa z powszechnie potępianym grzesznikiem, zakończony już w domu bogatego człowieka, w obecności tych, którzy zechcieli przyjść na jego ucztę” – wytłumaczył hierarcha i wskazał, że niekiedy zacheuszki umieszczane są tak wysoko, że aby je namaścić, trzeba korzystać z przenośnej drabiny.

„W ten sposób zacheuszki są znakiem łaski, która może spotkać każdego, kto znalazł się w świętej przestrzeni, wyznaczonej przez 12 lub 4 krzyże na ścianach. Do każdego, kto znajdzie się w poświęconej świątyni, może odezwać się w jego sercu głos zapraszający do spotkania z Jezusem”– podkreślił biskup, zaznaczając, że radość Zacheusza i pośpiech, z jakim zsuwał się z drzewa i podążał do domu, powinno zachęcać każdego, by przejął się tym usłyszanym słowem, „podjął je z radością i pozwolił, by to słowo zaczęło pracować w nim już w świątyni”.

Biskup zachęcił, by w czterech namaszczonych poświęconym olejem zacheuszkach dostrzegać to, co uczynił Zacheusz w związku z podnoszonymi wobec niego zarzutami. Przypomniał też słowa niezwykłej deklaracji ewangelicznego bohatera: „Panie, oto połowę majątku rozdam ubogim, a jeśli w czym kogo krzywdziłem, oddam poczwórnie”.

„Niech w nas tak pracuje łaska, byśmy byli wytrwali w wysiłku nawrócenia i zadośćuczynienia, doskonalenia naszych motywów, a do tego hojni w dawaniu tego, czym dysponujemy” – życzył wiernym parafii, liczącej ćwierć wieku.

Podczas uroczystości historię świątyni przedstawił jej projektant Jan Raszka.

Obecny proboszcz ks. Zbigniew Macura podziękował tym wszystkim, którzy w ciągu minionych lat wspierali budowę na Górnym Borze. Zwrócił uwagę, że powstanie świątyni to także owoc duszpasterstwa charyzmatycznego kapłana śp. ks. Piotra Kocura i jego „duszpastersko-ewangelizacyjnej wizji”. Kapłan ten przez 20 lat był proboszczem parafii i budowniczym tutejszego kościoła. Zainicjował tu w 1996 r. parafialną Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Bogurodzicy. Zmarł 10 maja 2015 roku podczas pieszej pielgrzymki do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

W uroczystości poświęcenia świątyni udział wzięli liczni wierni, księża okolicznych parafii i osoby związane ze skoczowską wspólnotą parafialną.

Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia zwiedzili wystawę o historii wspólnoty na Górnym Borze oraz wzięli udział w odpustowym pikniku. Mogli także kupić publikację – „Historia parafii MB Różańcowej w Skoczowie” dr. Grzegorza Wnętrzaka, oraz pamiątki z uroczystości.

Wydarzenie uświetnił występ orkiestry dętej „Glorietta” z Jaworza.

fot. Monika Jaworska “Niedziela na Podbeskidziu”, ox.pl