Bp Pindel zeznawał w procesie beatyfikacyjnym karmelity z Wadowic

  • 26 lipca 2016, Robert Karp

Etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego o. Rudolfa Warzechy z klasztoru karmelitów bosych w Wadowicach, nazywanego „siewcą Bożego Miłosierdzia” zbliża się do końca. W ramach zbierania dowodów świętości życia sługi Bożego z zeznań naocznych świadków trybunał kościelny przesłuchał 26 lipca ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, biskupa Romana Pindla, który znał Sługę Bożego od swojego dzieciństwa.

Postulator w procesie beatyfikacyjnym o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD poinformował, że proces beatyfikacyjny sł. Bożego o. Rudolfa trwa w archidiecezji krakowskiej od 11 stycznia 2011 r.

„Dobiega końca zbieranie dowodów świętości życia Sługi Bożego z zeznań naocznych świadków” – dodał postulator. „Są wśród nich osoby świeckie, współbracia zakonni o. Rudolfa, są osoby konsekrowane, kapłani i biskupi” – zaznaczył.

26 lipca odbyło się przesłuchanie przez trybunał kościelny bp. Romana Pindla, który znał Sługę Bożego od swojego dzieciństwa. „Wszak jest wadowiczaninem i jego dom rodzinny znajduje się nieopodal klasztoru. Był też ministrantem w kościele karmelitańskim”– zaznaczył zakonnik i przypomniał, że biskup tuż po swej nominacji biskupiej z 16 listopada 2013 r. wyznał, że o. Rudolf wywarł duży wpływ na kształtowanie jego kapłańskiego powołania.

Zeznania biskupa przed trybunałem objęte są tajemnicą procesową.

Po oficjalnym akcie urzędowym miało miejsce krótkie spotkanie wspomnieniowe, w którym uczestniczył także przeor wadowickiego klasztoru, o. Grzegorz Irzyk OCD. Biskup pogratulował karmelitom ich licznych kandydatów na ołtarze. Rozmawiano m.in. o służebnicy Bożej Kunegundzie Siwiec OCDS ze Stryszawy, o czerneńskim męczenniku Franciszku Powiertowskim OCD i o karmelitance bosej Teresie Marchockiej.

Na pożegnanie biskup, jako ordynariusz diecezji, na terenie której znajduje się były niemiecki obóz zagłady w Oświęcimiu, został przez postulatora obdarowany relikwiami „ex indumentis” – czyli cząstką z ubrania – św. Edyty Stein – Teresy Benedykty od Krzyża, karmelitanki bosej, męczennicy z niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, oraz jej medalem. Relikwia opatrzona jest dokumentem autentyczności przez Postulację Generalną Zakonu z Rzymu. W przypadku tej świętej to relikwia I stopnia, gdyż doczesne szczątki karmelitanki zostały w obozie spalone i rozproszone przez Niemców.

Rudolf Warzecha (1919-1999), rodem z Bachowic k. Wadowic, po ukończeniu niższego seminarium na wadowickiej, karmelitańskiej „Górce”, został kapłanem karmelitańskim. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz dzieci, młodzieży, a także wychowawca zakonny, opiekun chorych, spowiednik i kierownik duchowy, apostoł szkaplerza karmelitańskiego, krzewiciel kultu św. Józefa i św. Rafała Kalinowskiego.

Foto: ks. Piotr Góra

IMG_3967

image2

image1_edited-1