Bp Roman: jesteśmy zaproszeni na Gody Baranka

• 26 listopada 2020, Robert Karp

Zwycięska bitwa, ostateczne zwycięstwo nad Babilonem, pochód triumfalny z udziałem tych, którzy w swoim życiu pokonali strach, bojaźń i wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa – te obrazy z fragmentu Janowej Apokalipsy przywołał bp Roman Pindel podczas rozważań po modlitwie różańcowej 26 listopada 2020 r. w kaplicy kurialnej. Zwrócił szczególną uwagę na końcowy wers czytanego w liturgii fragmentu Księgi Objawienia, słowa, które anioł każe zanotować Apostołowi: „Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę Godów Baranka!” (Ap 19, 9a).

Wskazując na pochód triumfalny z uczestnikami Chrystusowego zwycięstwa nad szatanem, grzechem i światem, biskup zaakcentował motyw uczty spożywanej po uroczystym wejściu do pokonanego miasta. To uczta, jaką Bóg przygotował swoim wybranym, uczta, na którą ich zaprasza.

„Ta uczta ma niezwykłe zabarwienie, bo jest to uczta Godów Baranka. Baranek to Zwycięzca. Musi być Oblubienica, która na zawsze złączy się Oblubieńcem. Dlatego są gody i uczta z okazji tych godów. To zakończenie dziejów świata i zjednoczenie Oblubieńca z Oblubienicą, czyli Baranka z Kościołem, z wyznawcami, z tymi, którzy dołączają do pochodu zwycięzców” – wyjaśnił i przypomniał, że słowa z Apokalipsy słyszymy w kościołach za każdym razem przed przyjęciem komunii świętej.

fot. www.123rf.com Mozaika z kaplicy Pinardiego w Turynie.