Bp Roman na Adwent: czuwać to nie bezczynnie czekać

  • 30 listopada 2020, Robert Karp

Aktywne czuwanie to zupełnie coś innego niż bezczynne, bezbronne i bierne czekanie na coś nieuchronnego – podkreślił bp Roman Pindel podczas rozważań 29 listopada 2020 r. po modlitwie różańcowej. Zdaniem duchownego, trzykrotne użycie przez ewangelistę Marka wezwania „Czuwajcie!” z czytania na I Niedzielę Adwentu wskazuje, że czuwanie polega na robieniu czegoś, na zmianie czegoś w sobie, w swoim otoczeniu, ze względu na to, co przyjdzie.

Jak zauważył ordynariusz, naznaczone aktywną nadzieją czuwanie adwentowe jest po to, żeby przygotować się na to, co przyjdzie. „Nawet gdyby człowiek był bardzo zagubiony, gdyby był zastraszony, gdyby wydawało się mu, że nie da się nic zmienić w jego życiu, zdrowiu, w sytuacji w Polsce i na świecie, to przecież trzeba czuwać. Jak? Na to należy sobie odpowiedzieć” – dodał biskup.

Przed Różańcem biskup wezwał do modlitwy m.in. za tych, którzy cierpią z powodu choroby związanej z zakażeniem koronawirusem oraz służby medyczne, które niosą im pomoc z narażeniem życia.

Fot. Ai Nhan/Unsplash