Bp Roman: siła świadectwa jest wielka

  • 21 listopada 2020, Robert Karp

Fragmentowi Apokalipsy (Ap 11, 4-12) z czytania z dnia – o dwóch Świadkach, którzy dzielą los proroków i zostają pozbawieni życia – poświęcił swe rozważania po modlitwie różańcowej 21 listopada 2020 r. bp Roman Pindel. Świadkowie, których symbolami są drzewa oliwne i dwa świeczniki, stoją przed tronem Pana ziemi. Jedynym ich orężem jest słowo Boga – Prawda.

Obraz zabitych świadków – „zwłoki ich leżeć będą na placu wielkiego miasta” – których Pan wskrzesza po trzech dniach, jak wyjaśniał biskup, miał pomóc przetrwać prześladowania i pokazać, jaki jest los i świetlana przyszłość człowieka dającego świadectwo wiary w obliczu zagrożenia życia.

Jak zauważył hierarcha, wyliczając konotacje związane ze słowem i funkcją „świadka”, pierwszym odniesieniem jest tu sam Bóg. „On jest pierwszym świadkiem. Przez samo to, że ma imię Ja Jestem” – stwierdził i przypomniał, że na początku Apokalipsy przedstawiony jest Jezus jako wierny świadek.

Jednocześnie duchowny zwrócił uwagę, że pierwsi świadkowie pośród ludzi to Apostołowie, którzy mają świadczyć, że Jezus naprawdę zmartwychwstał, a oni tego doświadczyli. Biskup wspomniał też o sile świadectwa świadków w Kościele, mówiących o swej wierze i dobroci Boga wobec nich, gotowych za tę prawdę oddać życie.

fot. Rafik Wahba/Unsplash