Bulowice pożegnały swojego wikarego – śp. ks. Edwarda Brączka

• 15 września 2020, Robert Karp

Parafianie w Bulowicach pożegnali 15 września 2020 r. swego zmarłego wikariusza śp. ks. Edward Brączka. Kapłan rodem z Milówki przeżył 59 lat, z czego ponad 34 w kapłaństwie, pracując ostatnie pięć lat jako bulowicki wikary. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Roman Pindel w asyście m.in. dziekana kęckiego ks. Jerzego Musiałka i proboszcza bulowickiego ks. Józefa Pilcha.

Biskup przypomniał na początku liturgii, że modlitwa przy trumnie śp. ks. Edwarda jest podziękowaniem Bogu za życie, wszelką łaskę, powołanie kapłańskie zmarłego. „Trzeba dziękować za to, co Bóg dał. Chcemy jednocześnie polecać Bożemu miłosierdziu całe jego życie, działalność, to, co zdarzyło się na poszczególnych parafiach, jego zaangażowanie i pracę” – wezwał ordynariusz.

W kazaniu bulowicki wikary ks. Łukasz Brzeziecki przywołał osobiste wspomnienie łączące go z osobą zmarłego i odczytał fragment testamentu z prośbą o przebaczenie i zapewnienie o swojej woli przebaczenia.

Kaznodzieja zaznaczył, że śp. ks. Edward przez kilkanaście lat jednał z Bogiem ludzi chorych jako kapelan szpitalny. „Jednał z Bogiem tych, którzy odchodzili z tego świata. Dziś przychodzi nam żegnać kapłana, który nie tylko głosił pojednanie, nie tylko sprawował je w sakramentach, ale także, jak tylko potrafił, starał się żyć tym pojednaniem” – powiediał i wskazał na ostatnie słowa ks. Brączka z testamentu, mówiące o Bogu przebaczającym, miłosiernym.

„Dziękujemy za kapłana, którym Pan Bóg się posłużył do niesienia pojednania” – podkreślił i na koniec przywołał słowa miejscowych dzieci w reakcji na wiadomość o śmierci bulowickiego wikarego: „Szkoda, że już ks. Edwarda nie będzie”.

Przedstawicielka wspólnoty parafialnej Halina Bachniak mówiła nad trumną wzruszona, wspominając, jak miesiąc temu ks. Brączek prowadził ostatnie swoje nabożeństwo fatimskie. Przypomniała o licznych pielgrzymkach do Kalwarii Zebrzydowskiej, jakie zorganizował nieżyjący już kapłan i jak przygotowywał dzieci do I Komunii Świętej. Podkreśliła wytrwałą posługę kapłańską księdza wśród chorych i rodzin oraz w konfesjonale. „Niech aniołowie zabiorą Cię do raju. Tam już czeka na Ciebie Matka Najświętsza. Żegnaj. Z Bogiem” – powiedziała pani doktor.

Podziękował zmarłemu także proboszcz parafii św. Wojciecha w Bulowicach ks. Józef Pilch. Zauważył, że jego śmierć w dniu fatimskim, 13 września, była symboliczna, bo zmarły kapłan wyjątkowo lubił nabożeństwa fatimskie. „Widziałem, jak odchodził. Mieliśmy nadzieję, że zwalczy tę chorobę. Chciałbym mu podziękować za wszystko, co tutaj zrobił: za każde dobre słowo, za kazania” – dodał ks. kan. Pilch.

Dalsza część uroczystości pogrzebowych odbędzie się 16 września o godz. 13.00 w kościele parafialnym w Milówce, a po Eucharystii trumna zostanie odprowadzona na miejscowy cmentarz.

Ks. Edward Brączek urodził się 31 stycznia 1961 r. w Milówce. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1986 r. Był wikariuszem m.in. w parafii MB Bolesnej w Jawiszowicach-os. Brzeszcze. Od 2001 r. posługiwał w parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu jako kapelan szpitalny. Od 2015 r. pracował w parafii św. Wojciecha w Bulowicach.