Caritas diecezjalna i akcja #Wdzięczni Medykom

  • 27 marca 2020, Robert Karp

Respiratory, termometry bezdotykowe oraz środki ochrony osobistej – tego najbardziej brakuje dziś medykom walczącym z epidemią koronawirusa. Caritas diecezji bielsko -żywieckiej postanowił dołączyć się do ogólnopolskiej akcji i pomagać zbierać środki od firm i darczyńców indywidualnych, które przekazane zostaną najbardziej potrzebującym szpitalom. Budżet projektu wstępnie oszacowano na 12 mln zł.

Co możesz zrobić?

kliknij w ten link i przekaż darowiznę za pomocą strony internetowej Caritas Polska

wpłać dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty MEDYK)

wyślij SMS o treści MEDYK na nr 72052 (koszt 2,46 zł)

To druga duża inicjatywa uruchomiona w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce przez Caritas. Kilka dni temu ruszyła kampania #PomocDlaSeniora. – Lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny oraz seniorzy, to dwie grupy, które potrzebują nas teraz najbardziej. Dlatego w ostatnich dniach Caritas uruchomiła dwie ogromne akcje pomocowe #WdzieczniMedykom i #PomocDlaSeniora – wytłumaczył ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Caritas, w oparciu o własne doświadczenia w organizowaniu akcji pomocowych na skalę ogólnopolską, rozpoznaje potrzeby wybranych szpitali, które leczą pacjentów z koronawirusem lub przygotowują się do tego zadania. Wstępnie wytypowano 12 takich placówek w całym kraju, ale ich spis może się wydłużyć. Na podstawie zgłaszanego przez nie zapotrzebowania powstaje lista najpilniej potrzebnych zakupów. Już wiadomo, że znajdą się na niej m.in. respiratory, pojemniki do transportu próbek, kombinezony ochronne czy przyłbice oraz inne środki ochrony osobistej. To drogie wyposażenie. Dla przykładu, cena respiratora wynosi ponad 100 tys. zł, a jednorazowy, tzw. barierowy fartuch ochronny, stosowany na bloku operacyjnym, kosztuje 100 zł. Przy obecnym zapotrzebowaniu szpitali dokonanie najpotrzebniejszych zakupów oznacza ogromne koszty.