Caritas wręczyła nagrodę „Dzban Św. Jana Kantego”

• 22 października 2016, Robert Karp

Darczyńców, współpracowników i wolontariuszy, którzy wspierają na co dzień potrzebujących, uhonorowała Caritas diecezji bielsko-żywieckiej nagrodą „Dzban Św. Jana Kantego”. Nazwiska trojga laureatów ogłoszono 21 października podczas uroczystej gali z udziałem ordynariusza bielsko-żywieckiego w rodzinnym mieście patrona wyróżnienia.

Glinianą figurkę, odwołującą się do legendy o świętym Janie Kantym, który w cudowny sposób miał pomóc pewnej dziewczynie, otrzymali: nauczycielka – opiekunka szkolnego koła Caritas, a także działacz charytatywny oraz przedsiębiorca od lat zaangażowani w działania społeczne.

Nagrody w trzech kategoriach – darczyńca, współpraca z Caritas diecezji bielsko-żywieckiej oraz świadectwo – otrzymali: Rudolf Budny, właściciel Firmy „Polszlif” w Rudzicy, który od lat wspiera działania charytatywne, Agnieszka Ścieszka, ze Szkolnego Koła Caritas w Pietrzykowicach – za współpracę z Caritas diecezjalną, oraz Jadwiga Głąbek z Parafialnego Zespołu Charytatywnego w parafii św. Stanisława BM w Starym Bielsku,

Nagrody wręczyli bp Roman Pindel, naczelnik wydziału polityki społecznej UM w Bielsku Białej Mariusz Mrzygłód oraz dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kasprowski, który wyjaśniał, że chodzi o symboliczne docenienie tych, którzy angażują się w dzieło niesienia miłosiernej pomocy bliźniemu.

Przed oficjalną galą, która odbyła się na scenie kęckiego Domu Kultury bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. w kościele św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Duchowny wezwał do dziękczynienia Bogu za to, że są tacy ludzie, którzy uczynili celem swojego życia pomaganie drugiemu człowiekowi.

„W osiemdziesięciu, pięćdziesięciu czy dziewięćdziesięciu procentach oddają oni czas swej aktywności na potrzeby tych, którzy są w sytuacji trudnej. Dziękujemy za ludzi, których Bóg tak obdarzył darem, natchnieniem, powołaniem, że podejmują takie działania. Dziękujemy Bogu za to, że robią to w sposób wytrwały, bezinteresowny i dyskretny, nieponiżający człowieka w potrzebie” – podkreślił. Zaapelował też, by prosić Boga, by nie zabrakło ludzi z charyzmatami i wolontariuszy pracjących dla dobra konkretnej społeczności.

Nagroda – gliniana figurka wykonana przez podopieczną jednej ze świetlic terapeutycznych dla niepełnosprawnych – nawiązuje do legendy o rozbitym dzbanie, który został sklejony dzięki modlitwie św. Jana Kantego. Przedstawia zmartwioną dziewczynkę czekającą na pomoc.

Ogółem w roku 2016 do nagrody Caritas diecezji bielsko-żywieckiej „Dzban Św. Jana Kantego” nominowano 13 osób. Każda z nich otrzymała kopię obrazu przedstawiającego Pana Jezusa jako miłosiernego Samarytanina, który pochyla się na człowiekiem potrzebującym. Nagrodę wręczono po raz drugi w historii diecezji.

Galę w Kętach uświetniły zespoły polonijne z Białorusi, Rumunii i Ukrainy występujące w ramach 19. Festiwalu „Psallite Deo”. Wcześniej ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom Międzydekanalnego Konkursu Muzycznego. Publiczność zobaczyła także występ grupy teatralnej “Bajdurki” o życiu św. Jana Kantego.

Nominowani do II. edycji nagrody Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej „Dzban Św. Jana Kantego” w roku 2016:

Jadwiga Głąbek, Parafialny Zespół Charytatywny w Parafii Św. Stanisława BM w Starym Bielsku,

Agnieszka Ścieszka, Szkolne Koło Caritas w Zespole Szkół w Pietrzykowicach,

Siostry Serafitki ze Świetlicy Środowiskowej dla Dzieci im. M. Małgorzaty w Oświęcimiu,

Maria Pasternak, Parafialny Zespół Charytatywny w Parafii Wniebowzięcia NMP w Wiśle,

Ksiądz Piotr Sadkiewicz – proboszcz parafii Św. Michała Archanioła w Leśnej,

Janusza Krzyżanowska, Gmina Strumień,

Rudolf Budny, Firma „Polszlif”, Gmina Jasienica,

Irena Papla, Parafialny Zespół Charytatywny w Parafii Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku,

Małgorzata i Jerzy Wala, Parafialny Zespół Charytatywny w Parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bystrej Krakowskiej,

Marta i Antoni Dunat, Parafialny Zespół Charytatywny w Parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bystrej Krakowskiej,

Anna Byrdy, Gmina Szczyrk,

Alodia Hańderek, Parafialny Zespół Charytatywny w Parafii Niepokalanego Serca NMP w Kaniowie, Gmina Bestwina,

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy Parafii św. Bartłomieja w Czańcu.

kanty_dzban-162

kanty_dzban-010