Ciemna Jutrznia w Cieszynie

  • 15 kwietnia 2017, Robert Karp

W wielkopiątkowy wieczór, 14 kwietnia, w cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny odprawiona została Ciemna Jutrznia, odśpiewana  przez scholę gregoriańską Una Voce z parafii św. Jerzego w Cieszynie. Nabożeństwo, zakończone niedługo przed północą, zgromadziło na modlitwie licznych wiernych, którzy przybyli do kościoła, by oddać ostatnią przysługę Chrystusowi włączając się w śpiew, oraz tych, którzy czuwali przy Grobie Pańskim.

Ciemna Jutrznia jest obrazem starożytnej, sięgającej VI wieku, liturgii Kościoła. Pełna symboliki jest częścią liturgicznej modlitwy w czasie Triduuum Paschalnego. Składają się na nie Matutinum – Godzina Czytań oraz Laudesy – zwane Jutrznią. Odmawia się ją późnym wieczorem dnia poprzedzającego albo nocą.

Symbole nabożeństwa określają niezwyczajność i tajemniczość obrzędu. Wiernym, biorącym udział w modlitwie, towarzyszy potężny świecznik z piętnastoma zapalonymi woskowymi świecami. Umieszczony jest on ponad prezbiterium kościoła po tzw. stronie lekcji, czyli po prawej stronie ołtarza. Po odśpiewaniu kolejnych psalmów lub kantyków z towarzyszącymi im antyfonami gasi się po jednej świecy, aż do ostatniej – piętnastej – na szczycie świecznika. Symbolizuje ona Chrystusa – światłość niegasnącą.

Głęboka symbolika czynności przenosi duchowo zgromadzonych do ogrodu Getsemani, w którym Jezus Chrystus został opuszczony przez dwunastu swoich apostołów, Marię Magdalenę i Marię – żonę Kleofasa. Ostatnia część liturgii celebrowana jest w całkowitej ciemności – stąd nazwa Ciemna Jutrznia. Po odśpiewaniu kantyku Zachariasza „Benedictus”, płonąca do tej pory piętnasta świeca przeniesiona zostaje na ołtarz. Ustawienie jej na ołtarzu jest symbolem ukrzyżowania Jezusa. Następnie, płonącą świecę ukrywa się za ołtarzem, co oznacza Jego zbawczą śmierć, pogrzeb i zstąpienie do Otchłani. Po odśpiewaniu psalmu „Miserere” kantorzy wraz z uczestnikami nabożeństwa uderzają w pulpity ławek śpiewnikami wywołując huk, który ma przypomnieć o głośnej reakcji natury w godzinie śmierci jej Stwórcy. Hałas ten kończy się z chwilą ustawienia płonącej świecy z powrotem na szczycie świecznika. Ukazanie się ponownie światła symbolizuje zapowiedź triumfu zmartwychwstania.

Tekst i foto: Kamilla Frysztacka