Dobre miejsca katolickich i ewangelickich liceów z Podbeskidzia w rankingu szkół

  • 9 stycznia 2020, Robert Karp

Katolickie i ewangelickie licea oraz technika z Bielska-Białej, Cieszyna i Oświęcimia znalazły się w ogólnopolskim rankingu szkół miesięcznika „Perspektywy”. Najlepiej spośród tego typu placówek z terenu diecezji bielsko-żywieckiej wypadło Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego (KTK) w Bielsku-Białej, które zajęło 64. miejsce w Polsce i 4. w województwie śląskim.

Na 92. miejscu w Polsce uplasowało się Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie (8. w województwie śląskim). Na 246. miejscu (27. w województwie śląskim) zostało sklasyfikowane ewangelickie Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja z Bielska-Białej. Bielskie Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner zaklasyfikowano na miejscu 279. w Polsce i 32. w województwie śląskim. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie zajęło 524. miejsce w rankingu ogólnopolskim i 58. w województwie śląskim.

Salezjańskie Publiczne Liceum Ogólnokształcące w Oświęcimiu zajęło w Polsce 524. miejsce, w Małopolsce uplasowało się 46. pozycji. Z kolei Salezjańskie Publiczne Technikum w Oświęcimiu otrzymało 59. miejsce w Polsce w tegorocznym rankingu techników i 9. w rankingu małopolskim.

W ogólnopolskim podrankingu maturalnym liceów bielska szkoła KTK zajęła 62. miejsce. Na 95. miejscu w Polsce pod względem wyników matur znalazło się Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.

Cały ranking powstał w oparciu o analizę osiągnięć uczniów w olimpiadach, wyniki maturalne w przedmiotach podstawowych i dodatkowych oraz opinie akademickie.