“Duchowa rEwolucja” – „Jeżeli masz obecność Jezusa, masz wszystko”

• 12 kwietnia 2019, Robert Karp

„Jeżeli masz obecność Jezusa, masz wszystko, a kiedy masz wszystko i nie masz Jego obecności, nie masz nic” – podkreślił ks. Andrzej Gołębiewski SDB podczas konferencji z udziałem ponad 800 młodych osób, która odbyła się 11 kwietnia 2019 r. w kościele w bielskich Aleksandrowicach w ramach „Duchowej rEwolucji”. Kolejna około  900-osobowa grupa młodych osób wzięła udział w tych rekolekcjach następnego dnia, 12 kwietnia.

Lider Szkoły Ewangelizacji „Cyryl i Metody” ks. dr Przemysław Sawa z kolei zachęcił do spowiedzi i korzystania z Eucharystii i Komunii świętej. „Wzrastamy wtedy, kiedy naśladujemy Pana Jezusa, przede wszystkim w miłosierdziu” – dodał misjonarz miłosierdzia i zaapelował, by dzielić się tym co mamy z innymi ludźmi. „Umiejmy powiedzieć dobre słowo do człowieka, przebaczajmy, wtedy serce się rozszerza, wtedy zaczynamy wzrastać w wierze” – wskazał ewangelizator i akcentował znaczenie wspólnoty i Kościoła.

„Warto młodym poświęcać czas, warto być z nimi, warto im pomagać na każdym spotkaniu z Jezusem i drugim człowiekiem” – podkreślił ks. Piotr Hoffmann, bielsko-żywiecki duszpasterz młodzieży, tłumacząc w rozmowie sukces ewangelizacyjnego przedsięwzięcia pt. „Duchowa rEwolucja”. Tegoroczny cykl tych wyjątkowych i oryginalnych spotkań dla młodych odbył się 11 kwietnia w Bielsku-Białej Aleksandrowicach i Cieszynie. Młodzież bielska miała okazję przyjść na spotkanie rekolekcyjne także w piątek.

W kościele św. Maksymiliana Kolbego setki osób z bielskich szkół ponadgimnazjalnych wysłuchały konferencji, wzywały pomocy Ducha Świętego, uwielbiały Pana Boga śpiewem, modlitwą, poznaly świadectwa Michała i Faustyny, w ciszy adorowały Najświętszy Sakrament, przyjęły indywidualne błogosławieństwa od kapłanów. Wielu uczestników rekolekcji zdecydowało się na przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Wspólnie pozowano do fotografii na Instagramie.

Jak przyznał ks. Piotr Hoffmann, w wielu szkołach z powodu strajku nauczycieli nie odbyły się w czwartek zajęcia lekcyjne, a młodzi ludzie mieli tego dnia wolne. Mimo to, jak zauważa kapłan, wybrali się na rekolekcje do aleksandrowickiego kościoła.

„Przyszli tu nie dlatego, że mieli wolne w szkole. Mogli zostać w domu, ale przyszli do kościoła, bo chcieli. To było ich pragnienie. Nie było żadnej weryfikacji ich obecności. Ci, którzy przyszli, chcieli się spotkać z Panem Jezusem” – wyjaśnił, dziękując jednocześnie wszystkim nauczycielom, dyrektorom szkół i katechetom, którzy pojawili się razem ze swoimi uczniami.

Zdaniem kapłana, „Duchowa rEwolucja” okazała się w tym roku prawdziwym sukcesem. „Zobaczyliśmy, że warto młodym poświęcać czas, warto być z nimi, warto im pomagać na każdym spotkaniu z Jezusem i drugim człowiekiem” – dodał i przyznał, że miał duże obawy, czy z powodu zaistniałej sytuacji zbierze się dziś w kościele nawet 200 osób.

„To zadanie dla nas wszystkich: duszpasterzy, nauczycieli, rodziców, wspólnot. My tych młodych ludzi naprawdę mamy, tylko musimy z nimi być. Warto wziąć sobie to do serca” – podkreślił duchowny.

„Duchowa rEwolucja” odbywa w kilku miastach diecezji bielsko-żywieckiej. Spotkania mają zachęcać do postawienia sobie fundamentalnych pytań nt. własnego życia, relacji do najbliższych i Boga.

Bielskie spotkanie animował zespół SECiM – Szkoła Ewangelizacji „Cyryl i Metody”. Konferencję wygłosili: ks. Andrzej Gołębiewski SDB i ks. dr Przemysław Sawa, który zachęcił do modlitwy do Ducha Świętego o odwagę ewangelizacji.

Salezjanin podkreślił, jak ważna jest relacja z Jezusem Chrystusem. „Jeżeli masz obecność Jezusa, masz wszystko, a kiedy masz wszystko i nie masz Jego obecności, nie masz nic” – kontynuował i radził młodym, by ze wszystkich propozycji, jakie podpowiada im życie wybrali Jezusa Chrystusa, bo tylko On jest gwarancją prawdziwego szczęścia. „Jezus mówi: wybierz mnie, bo Ja wybrałem ciebie. Jest tylko jeden problem – odpowiedź musisz dać ty sam” – tłumaczył, prosząc, by uczestnicy spotkania powtarzali za nim słowa modlitwy zawierzenia.

Obecna inicjatywa jest rozszerzeniem formuły jednego z największych wydarzeń ewangelizacyjnych w stolicy Podbeskidzia, które zorganizowano 2 lata temu w Bielsku-Białej Aleksandrowicach z udziałem około 4 tys. młodych ludzi. Czas spotkań ewangelizacyjnych wypełniają m.in. konferencje, modlitwa uwielbienia, świadectwa artystów chrześcijańskich.

W tym roku „Duchową rEwolucję” przeżywali już uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Oświęcimiu, Kętach i Czechowicach-Dziedzicach. Dziś odbyły się spotkania w Bielsku-Białej i w cieszyńskiej hali widowiskowo-sportowej, a następnie w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. W mieście nad Olzą modliło się ok. 900 młodych osób.