Gabinet masażu i rehabilitacji Fundacji Caritas ma już 2 lata

  • 13 marca 2019, Robert Karp

Pełny zakres rehabilitacji, w tym terapię pourazową i sportową, oferuje prowadzony od dwóch lat przez bielsko-żywiecką Fundację Caritas gabinet rehabilitacyjny, który mieści się w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej. W pokoju, w którym specjaliści opiekują się osobami cierpiącymi czy niepełnosprawnymi, 24 lata temu zatrzymał się Jan Paweł II podczas wizyty na terenie diecezji.

Gabinet rehabilitacji i masażu, który zaczął funkcjonować w marcu 2017 roku, ma już swoich stałych pacjentów. Osoby mogą tu liczyć na fachową pomoc w zakresie fizykoterapii, terapii w bólach kręgosłupa, ćwiczeń usprawniających, terapii manualnej czy masażu. Od dwóch lat pacjenci z problemami kręgosłupa czy stawów otrzymują pomoc w leczeniu pod okiem specjalistów: Dariusza Spisaka i Mateusza Gaudyna. Wśród odwiedzających gabinet, szczególnie tych uprawiających sport, dużą popularnością cieszy się kinezjotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, polegające na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami.

Dariusz Spisak jest przekonany, że plastrowanie nie tylko łagodzi ból, ale także zapobiega nowym kontuzjom. „Także łagodzi ból kręgosłupa, stawów, mięśni, poprawia krążenie” – wylicza koordynator zespołu fizjoterapeutów BTS Rekord i przyznaje, że autorem pomysłu utworzenia gabinetu był dawny dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Robert Kasprowski. „Zobaczył, jak działa takie miejsce w profesjonalnym klubie sportowym, widział też podobny, działający w diecezji sosnowieckiej. Od tego się zaczęło” – wspomina i zaznacza, że chociaż zabiegi są odpłatne, ich cena nie jest wygórowana.

„Tu może przyjść każdy: od księdza przez zakonnicę i zwykłych, normalnych ludzi. Oni są właśnie naszymi stałymi pacjentami. Potrzebują doraźnej pomocy i rehabilitacji” – dodaje i zastrzega, że fizjoterapeuci z gabinetu współpracują i konsultują konkretne przypadki z lekarzami.

Zdaniem fizjoterapeuty, w ciągu dwóch lat gabinet doczekał się stałych, wiernych pacjentów, którzy mogą liczyć na rodzinną atmosferę i fachową pomoc w przypadku urazów czy bólów kręgosłupa, stawów lub mięśni. „Słyniemy także z tego, że robimy bardzo dobrą kawę. Każdy nasz pacjent o tym wie” – uśmiecha się.

W gabinecie nie brakuje specjalistycznych urządzeń rehabilitacyjno-terapeutycznych. Niegdyś w pokoju, w którym świadczona jest pomoc cierpiącym ludziom, przebywał krótko Jan Paweł II. Było to 22 maja 1995 roku podczas jego wizyty na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Ojciec Święty spotkał się w tym miejscu podczas obiadu z bp. Tadeuszem Rakoczym i przywitał się z ówczesnymi władzami państwowymi, z prezydentem RP Lechem Wałęsą. „Mam nadzieję, że znajdziemy zdjęcie rejestrujące to wydarzenie. Może uda się je znaleźć w jakichś archiwach. Chętnie byśmy powiesili je na ścianie, by w ten sposób upamiętnić pobyt świętego w tym pokoju” – wyznaje Dariusz Spisak.

Gabinet jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 16.00.

Wizyty należy umawiać telefonicznie: 792 780 786 lub 784 949 434

Dochód z działalności gabinetu jest przeznaczony na cele statutowe Fundacji Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej.