„Ikary 2019” dla autorów książki i plastyka

  • 11 stycznia 2020, Robert Karp

Napisany niedługo przed śmiercią tekst Jarosława Iwaszkiewicza poświęcony wyborowi Karola Wojtyły na papieża przytoczył bp Roman Pindel podczas uroczystości wręczenia nagrody prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki „Ikar”. Za szczególne osiągnięcia w 2019 roku statuetkę otrzymali Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy książki „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej”. Z kolei Tadeusz Moskała, artysta plastyk, otrzymał nagrodę za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki.

W czasie gali rozdania nagród, która odbyła się 11 stycznia 2020 r. w Bielskim Centrum Kultury, gratulacje dla uhonorowanych twórców przekazał biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. W swym wystąpieniu przywołał tekst Jarosława Iwaszkiewicza, napisany w reakcji na wydarzenie z 16 października 1978 roku, gdy Karol Wojtyła został wybrany papieżem.

„Iwaszkiewiczowi zostało już niewiele dni. Może przeżywać gorycz pisarza, który czterokrotnie był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla, a nigdy jej nie otrzymał. On, który na pewno nie był ‘agresywnym katolikiem’, przeżywa ten wybór. Bynajmniej nie na sposób religijny, ale kulturowy. Traktując wybór papieża Polaka jako niezwykłe wyniesienie kultury polskiej, do której Karol Wojtyła należał. Był przecież aktorem, poetą, dramaturgiem i mówcą, potrafiącym poruszyć i porwać słuchaczy” – wyjaśnił biskup, zaznaczając, że tekst ukazał się już w pierwszym numerze „Twórczości” w 1979, niecały rok przed śmiercią pisarza. Duchowny przy okazji przypomniał, że w roku 2020 przypada 100. rocznica urodzin słynnego wadowiczanina Jana Pawła II.

Nagrody wręczył prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Dyplom honorowy otrzymał chór „Echo” z Bielska-Białej. Przyznano też nagrody dobrodziejów kultury – dla firm FCA Poland i Aqua SA.

W czasie uroczystości zaśpiewała Beata Przybytek – laureatka Ikara za 2013 r.

Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki „Ikar” są wręczane od 1993 r. i przyznawane są w dwóch kategoriach: za szczególne osiągnięcia w roku kalendarzowym oraz za wybitną dotychczasową działalność.