Jacht Omega zachęcał w czechowickiej świątyni do “wypłynięcia na głębię”

• 8 kwietnia 2019, Robert Karp

Prawdziwy jacht Omega – przetransportowany ze Zbiornika Goczałkowickiego – pojawił się jako element dekoracji przed ołtarzem kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie wieczorem, 7 kwietnia 2019 r., odbyło się kolejne czuwanie mające formę i ducha modlitwy Taizé. Inspirację do wieczornej medytacji i uwielbienia stanowiły spotkanie z młodymi na Lednicy i słowa Jan Pawła II – „Nie bój się, wypłyń na głębię. Jest przy tobie Chrystus”.

Uczestnikami modlitwy, podczas której nie zabrakło czytań biblijnych, opatrzonych komentarzami i rozważaniami, byli parafianie i „Młodzi na progu” – przygotowujący się do sakramentu bierzmowania. Wszyscy wspólnie trwali w modlitwie, wsłuchiwali się w słowo Boże, śpiewali kanony, uwielbiali Jezusa eucharystycznego w ciszy. Na koniec otrzymali dar – symboliczne wiosełka z wypisanymi na nich słowami Jana Pawła II skierowanymi do młodzieży lednickiej.

Jak wyjaśnił pomysłodawca przedsięwzięcia ks. Paweł Hubczak, na dekorację kolejnego czuwania złożyły się duży jacht żaglowy typu Omega, sieci, symbolizujące chrześcijan ryby. „Na tle żagli wystawiliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Tuż obok stanął krzyż św. Franciszka. Resztę dopełnił piękny śpiew scholi dorosłych połączony z głosami ponad trzystu parafian” – zrelacjonował kapłan, dziękując wszystkim organizatorom modlitewnego spotkania, na czele z proboszczem ks. Jerzym Ryłko.

„Kiedy fale mórz chcą porwać mnie, z Tobą wzniosę się, podniesiesz mnie. Panie, Królem Tyś spienionych wód. Ja ufam Ci – Ty jesteś Bóg” – śpiewali młodzi ludzie przed wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kontynuowali modlitwę psalmami starotestamentowymi. Pod koniec, po odczytaniu fragmentu Ewangelii o cudownym połowie, czechowicką świątynię wypełnił śpiew: „Nie bój się, wypłyń na głębię. Jest przy tobie Chrystus”.

Odtworzono słynne przesłanie Jana Pawła II skierowane w 2000 r. do polskiej młodzieży zebranej na Polach Lednickich. Po medytacji w ciszy wyruszyła procesja przed Najświętszy Sakrament, gdzie każdy mógł wziąć symboliczne wiosła odwagi do wypłynięcia na głębię swego życia.

W modlitwie wstawienniczej uczestnicy czuwania powierzali Bogu „wszystkie ludzkie radości, nadzieje, smutki i niepokoje, własne oraz ludzi ubogich i cierpiących”. Na koniec ks. Hubczak udzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

fot. Wioletta Krupnik