Kantata i obelisk na 100 lat niepodległości

• 8 listopada 2018, Robert Karp

„Kantata Niepodległość”, utwór skomponowany przez bielskiego kompozytora i pianistę, Janusza Kohuta, rozbrzmiała po raz pierwszy w kościele św. Józefa na Złotych Łanach w Bielsku-Białej podczas uroczystości odsłonięcia obelisku upamiętniającego sto lat niepodległości. Monument pobłogosławił 4 listopada 2018 r. bp Piotr Greger,

Prapremierowe wykonanie kantaty, z udziałem grającego na fortepianie i instrumentach elektronicznych kompozytora, wiolonczelistki Urszuli Mizi oraz sopranistki Joanny Korpiela-Jatkowskiej, zakończyło wspólne odśpiewanie znanych pieśni patriotycznych. W kompozycji artysta wykorzystał utwory Cypriana Kamila Norwida oraz Mirosława Bochenka.

Po koncercie odsłonięto i poświęcono obelisk, zaprojektowany przez Lidię Sztwiertnię. Dzieło upamiętnia rocznicę odzyskania niepodległości i tych wszystkich Polaków, którzy w czasie zaborów złożyli ofiarę życia, zdrowia i utraty mienia na ołtarzu ojczyzny.

Proboszcz bielskiej parafii ks. Stanisław Wójcik przypomniał, że dzień 11 listopada był zawsze „jak drogowskaz i punkt oparcia wszystkich polskich pokoleń”, a jubileusz 100. rocznicy odzyskania niepodległości powinien przywoływać pamięć o dawnych wydarzeniach i twórcach Niepodległej.

„Wspominamy tych, którzy ideały Niepodległej wszczepiali w polskie dusze – wychowawców narodu, artystów, twórców dzieł, które budziły polskiego ducha; jałmużników polskiej biedy ze św. Bratem Albertem na czele, którzy do wspólnoty ojczyzny włączali ludzi z marginesu, nędzy i wydziedziczenia; rzesze biskupów i kapłanów – przewodników na drogach zbawienia” – podkreślił.

Wśród uczestników uroczystości byli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Janusz Kohut jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów. Ma na swoim koncie 16 płyt. Kształcił się pod kierunkiem Bogusława Schaeffera. Zajmuje się komponowaniem muzyki teatralnej i filmowej. Jest laureatem nagrody prezydenta Bielska-Białej „Ikar ‘98” za wydarzenie roku, jakim było prawykonanie utworu „Droga Nadziei – oratorium oświęcimskie”. Ponadto, skomponował oratorium beskidzkie „Gość Oczekiwany”, według dramatu Zofii Kossak. Jego oratorium „Święty Piotr” jest z kolei oparte na tekstach Nowego Testamentu. Skomponował także utwór „14 dni pod ziemią” z okazji 25. rocznicy strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu.