Kard. Cupich odwiedził Auschwitz wraz z byłą więźniarką

  • 15 lipca 2019, Robert Karp

Arcybiskup Chicago kard. Blase Cupich odwiedził 14 lipca 2019 r. były obóz koncentracyjny Auschwitz. Towarzyszył on 90-letniej Fritzie Fritzshall, prezydent Muzeum i Centrum Informacyjnego Holokaustu w Skokie w stanie Illinois, która jako dziecko była więźniarką obozu. W Auschwitz zginęła także jej matka i dwaj młodsi bracia, zaś dziadek zmarł w czasie transportu do Oświęcimia.

„Fritzie powiedziała, że chce znowu pojechać do Auschwitz. Natychmiast powiedziałem: Pojadę z nią” –  wytłumaczył kard. Cupich.

Fritzshall wyznała, że za każdym razem, gdy tu przyjeżdża, wciąż odczuwa strach, tak jak przed ponad 75 laty. Staje jej przed oczyma wszystko, co się tu wydarzyło.

Katolicki kardynał i Żydówka ocalała z Holokaustu przeszli razem przez bramę z napisem: „Arbeit macht frei” (Praca daje wolność) . „Patrzę na to jak na żart, bo wiemy, że pracowaliśmy tu i nie przyniosło to nam wolności” – powiedziała Fritzshall stacji ABC7.

Z kolei kard. Cupich wyznał, że niepokoi go to, iż także dzisiaj ludzie mogą mówić kłamstwa kształtujące opinię publiczną, które dehumanizują innych ludzi. „Auschwitz i inne podobne miejsca zaczęły się od kłamstw, od słów” – przypomniał arcybiskup Chicago.

Pytana, dlaczego wraca do Auschwitz, Fritzshall stwierdziła, że chce, by świat nigdy nie zapomniał o Holokauście i by coś takiego nigdy więcej się nie powtórzyło.

Blase Cupich urodził się 19 marca 1949 w Omaha (stan Nebraska) w wielodzietnej rodzinie potomków emigrantów chorwackich (ma 8 rodzeństwa). Odbył studia teologiczne m.in. w Papieskim Kolegium Północnoamerykańskim w Rzymie i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. 16 sierpnia 1975 został wyświęcony na kapłana dla archidiecezji Omaha. Pracował tam następnie duszpastersko, a w latach w latach 1981-87 był współpracownikiem nuncjatury w Waszyngtonie. Był też wykładowcą i rektorem w Papieskim Kolegium św. Józefa w Columbus (stan Ohio; 1989-97). 7 lipca 1998 Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City w Południowej Dakocie, skąd 30 czerwca 2010 Benedykt XVI powołał go na biskupa Spokane w stanie Waszyngton. 20 września 2014 Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą Chicago. W latach 2005-06 jako przedstawiciel Watykanu wizytował seminaria duchowne w USA. W maju 2005 roku odwiedził Polskę, m.in. Nowy Targ, pozdrawiając tam wiernych po polsku. W łonie episkopatu amerykańskiego był m.in. w latach 2008-11 przewodniczącym komitetu ds. ochrony dzieci i młodzieży. W 2016 roku papież Franciszek był jednym z 17 nowo wykreowanych kardynałów.

rk, KAI

fot. https://www.facebook.com/CardinalBCupich/